Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko jaderné zbraně nepoužije, tvrdí Blinken

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že neexistují žádné indikace naznačující, že by Rusko plánovalo použít jaderné zbraně. Blinken dále konstatoval, že Spojené státy nevidí důvod pro změnu svého postoje k této otázce, uvedl server The Hill.

Na ekonomickém fóru v Petrohradě v pátek ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že Rusko již dodalo první dávku taktických jaderných hlavic do Běloruska, které mají být umístěny na běloruském území.  

Putin již dříve vyjádřil, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně v případě ohrožení jeho územní celistvosti, nezávislosti, suverenity a existence státu. Nicméně dodal, že taková potřeba není přítomná. Uvedl rovněž, že diskuse na téma jaderných zbraní snižuje možnost snížení prahu pro jejich použití.

"Do konce roku to dokončíme," prohlásil Putin podle deníku Guardian s tím, že jde o nástroj sloužící k odstrašování. "Chcete, abych vystrašil celý svět? Já to nechci," reagoval na výzvu, aby k celé záležitosti poskytl další informace. 

Ruský prezident připomněl, že o rozmístění jaderných zbraní v sousední zemi diskutoval s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem. Oba státníci se přesně před týdnem sešli v Soči. Putin tehdy podle agentury BelTA během jednání řekl, že Rusko začne s přesunem zbraní, jakmile ve dnech 7. a 8. července skončí příprava skladovacích zařízení. 

Rusko a Bělorusko na konci května podepsaly dokument umožňující rozmístění taktických jaderných zbraní na území druhé jmenované země. O podepsání dohody informovala agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu TASS. Dokument podepsali ministři obrany obou zemí, za ruskou stranu to konkrétně byl Sergej Šojgu. 

Témata:  jaderné zbraně Antony Blinken

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.