Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš vyzval k zahájení konzultací NATO pro případ územního ohrožení aliance. Ráno se podle diplomatů sejdou velvyslanci aliančních zemí.

"Rezolutně odsuzuji lehkomyslný a nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu, který ohrožuje životy nesčetných civilistů. Navzdory našim opakovaným varováním a neúnavné snaze o diplomacii Rusko znovu zvolilo cestu agrese proti svrchované a nezávislé zemi," uvedl Stoltenberg. "Podporujeme ukrajinský lid v této strašlivé době," dodal.

Lotyšský premiér Kariňš označil agresi vůči Ukrajině za zcela nepřijatelnou a vyzval Rusko, aby ji okamžitě ukončilo. "Požadujeme konzultace NATO podle článku 4," uvedl na twitteru s odkazem na část alianční smlouvy hovořící o konzultacích spojenců v případě ohrožení územní celistvosti, nezávislosti či bezpečnosti některé z aliančních zemí.

Ještě ráno by se měli se Stoltenbergem sejít velvyslanci členských států, šéf NATO kvůli vývoji odložil setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou plánované na dopoledne.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení k vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, ukrajinská média ale vzápětí oznámila výbuchy v řadě měst po celé zemi. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.