Dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii covidu-19 může způsobit generační katastrofu a bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení. Zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost.
"Nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti," prohlásil Guterres. "Jakmile bude místní šíření nákazy covidu-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti co možná nejdříve bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí," dodal.
Last month, over 1 billion students were affected by #COVID19 school closures.Even before the pandemic, the world was facing a learning crisis.We must take bold steps now, to create inclusive, resilient, quality education systems fit for the future. https://t.co/fD4nwEkqUg pic.twitter.com/71ksZO2DHP
— António Guterres (@antonioguterres) August 4, 2020
Guterres také uvedl, že ještě v polovině července byly kvůli covidu-19 zavřeny školy v asi 160 zemí, což se týkalo více než miliardy žáků. Kromě toho už před nynější pandemií nemělo podle něj přístup ke vzdělání více než 250 milionů dětí.
Podle Guterrese se svět nyní nachází v "rozhodujícím okamžiku" pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let.
Generální tajemník také upozornil na nedostatečné financování školství v nízko- a středněpříjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizací dluhů.
Ve svém projevu Guterres oznámil kampaň OSN nazvanou "Zachraňme naši budoucnost", která má čtyři priority. Zaprvé je nutné bezpečně znovu otevřít školy a zadruhé upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích. Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s hendikepem. Rovněž je podle šéfa OSN třeba zaměřit se na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.
Témata: OSN (Organizace spojených národů), António Guterres, koronavirus (coronavirus) COVID-19, děti, školství
Související
19. listopadu 2024 20:00
19. listopadu 2024 12:44
16. listopadu 2024 22:09
3. listopadu 2024 16:42
14. října 2024 16:05
2. října 2024 15:17