Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy poprvé předstihla Čína jako diplomatická mocnost

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Česká televize

Čína poprvé disponuje větším počtem diplomatických zastoupení v cizině než Spojené státy. Svědčí to o globálních ambicích Pekingu, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na studii australského střediska Lowy Institute for International Policy, které se specializuje na asijskou bezpečnost.

Rychlý růst čínské síly v diplomacii pokračuje i v letošním roce otevřením zastupitelských úřadů v zemích, které až dosud uznávaly Tchaj-wan.

"Čína s 276 zastupitelskými úřady po celém světě poprvé předstihla Spojené státy o tři pozice," uvedli autoři žebříčku Global Diplomacy Index, který institut sídlící v Sydney aktualizoval po dvou letech. V předchozím vydání z roku 2017 vedly USA s 273 diplomatickými posty ve světě před Čínou s 268.

"Tato čísla jsou dobrým ukazatelem geopolitických změn," poznamenala AFP.

Diplomatická síť v cizině může podporovat ekonomické ambice Pekingu, uvedla Bonnie Bleyová z Lowe Intitute. "Kvantita je jedna věc, ale o skutečném posílení mezinárodního postavení bude rozhodovat kvalita čínské diplomacie," dodala podle televize CNN.

Americká diplomacie vstoupila do období nejistoty kvůli rozpočtovým škrtům za prezidenta Donalda Trumpa a kvůli potížím s udržením profesionálních diplomatů. Spojené státy neotevřely žádné nové zastoupení a byly nuceny uzavřít svůj konzulát v Petrohradu po vzájemném vyhoštění diplomatů s Ruskem po otrávení bývalého britského špiona v ruské rozvědce Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

USA nicméně zůstávají zemí, ve které působí nejvíce velvyslanectví a konzulátů cizích zemí: 61 zemí, zahrnutých v žebříčku, je v USA zastoupeno 342 diplomatickými misemi oproti 256 v Číně.

Za Čínou a USA na žebříčku následuje Francie, Japonsko a Rusko. Česko se 116 zastupitelskými úřady v novém žebříčku zůstalo na 29. příčce za Pákistánem a před Saúdskou Arábií., Slovensko je na 43. místě.

Zpráva také ukazuje, že navzdory prohlášením o odhodlání rozvíjet "globální Británii" i po odchodu z Evropské unie se Spojené království na žebříčku propadlo na 11. příčku, předstiženo Německem, Brazílií, Itálií a Španělskem.

Témata:  Čína diplomacie Peking USA Donald Trump Francie Japonsko Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.