Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg bude v čele NATO pokračovat do října 2024

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

NATO se rozhodlo o rok prodloužit mandát generálního tajemníka Jense Stoltenberga, ve funkci tak zůstane do konce září 2024. Sám Stoltenberg o tom informoval v úterý dopoledne prostřednictvím sociálních sítí.

"Jsem poctěn rozhodnutím spojenců z NATO prodloužit můj mandát generálního tajemníka do 1. října 2024," uvedl Stoltenberg na twitteru. V historii aliance je třináctou osobou v této pozici, kterou zastává od roku 2014.

"Atlantické pouto mezi Evropou a Severní Amerikou zajišťuje naši svobodu a bezpečnost už téměř 75 let a v nynějším nebezpečnějším světě je naše aliance důležitější než kdy dřív," zdůraznil rodák z norského města Oslo. Poukazoval tak především na fakt, že na evropském kontinentu zuří od konce loňského února válka mezi Ukrajinou a Ruskem, které sousední zemi napadlo.

Podle agentury Reuters se Severoatlantická aliance rozhodla setrvat u zkušeného lídra, místo aby se za současných okolností pokoušela nalézt shodu na jeho nástupci. Britský deník Guardian připomíná, že se spekulovalo například o britském ministrovi obrany Benu Wallaceovi či dánské premiérce Mette Frederiksenové.

Stoltenberg byl ve dvou obdobích mezi lety 2000 až 2001 a 2005 až 2013 premiérem své země. Už předtím působil na několika ministerských postech. Generálním tajemníkem NATO je od října 2014.

Alianci čeká v příštím týdnu očekávaný summit v litevském Vilniusu, který se uskuteční ve dnech 11. a 12. července. Kromě tématu Ukrajiny mají lídři vyslovit závazek dávat na obranu alespoň dvě procenta HDP.

Témata:  Jens Stoltenberg NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.