Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan jedná o náhradních leteckých trasách kvůli čínskému vojenskému cvičení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tchaj-wan jedná se sousedním Japonskem a Filipínami o alternativních leteckých trasách, informovala dnes tamní tisková agentura CNA. Jednání začalo poté, co Čína oznámila vojenská cvičení, které podle ostrova představují blokádu jeho vzdušného a námořního prostoru, což může narušit mezinárodní obchod. Čína oznámila manévry v úterý poté, co na Tchaj-wan k velké nelibosti Pekingu přicestovala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Pro Tchaj-wan, jenž je globálním centrem výroby čipů, není nicméně třeba hledat alternativy pro námořní dopravu, protože lodě se mohou čínským cvičným zónám vyhnout, uvedla CNA s odvoláním na ministra dopravy Wang Kwo-Cchaje.

Čína na Tchaj-wan nyní také uvalila ekonomické sankce. Přerušila dodávky písku a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby. Vyhnula se však zatím narušení jednoho ze svých nejdůležitějších obchodních vztahů v oblasti výroby výpočetních technologií, upozornila agentura AP.

Obě strany, které se rozdělily v roce 1949 po občanské válce, nemají žádné oficiální vztahy, ale udržují obchodní vazby, které dosahují hodnoty mnoha miliard dolarů, zejména v oblasti dodávek čipů vyráběných na Tchaj-wanu, které jsou zásadní pro čínské továrny, jež sestavují chytré telefony a další elektroniku pro celý svět.

Témata:  Tchaj-Wan letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.