Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan se připravuje na psychologickou válku, bojí se dezinformací

Tchaj-Wan
Tchaj-Wan
Foto: Pixabay

Tchaj-wan očekává, že se v nadcházejících dnech stane terčem zvýšeného tlaku a psychologické války, uvedl dnes mluvčí tchajwanského kabinetu Lo Pching-čcheng. Odkazuje přitom na riziko dezinformačních kampaní, které mají ovlivnit veřejné mínění na Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters. Ostrov se dnes po odletu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové připravuje na posílení bezpečnosti.

Úřady zvýšily zabezpečení klíčové infrastruktury, včetně elektráren a letišť, a zvýšily úroveň kybernetické bezpečnosti na vládních úřadech, potvrdil mluvčí kabinetu. Podle něj čeká ostrov nejintenzivnější nátlak za poslední roky.

Tchajwanští představitelé opakovaně varovali před šířením dezinformací, které považují za čínskou kampaň s cílem oslabit podporu vlády ze strany obyvatel.

Podle Tchaj-peje přichází většina dezinformací ze zámoří. Varuje proto mezinárodní i místní média, aby se nestala hlásnou troubou Pekingu. Krátce po příjezdu Pelosiové v úterý pozdě večer totiž čínská státní média oznámila, že čínské stíhačky Su-35 překročily linii v Tchajwanské průlivu, který odděluje ostrov od Číny, načež tchajwanská armáda tuto zprávu označila za nepravdivou.

Tchajwanské vládní útvary podle ministryně pro digitalizaci Audrey Tang zaznamenaly třiadvacetkrát více kybernetických útoků, než je běžné. Za některými z nich podle úřadů stála Čínou a Rusko. Místní úřady také nabádají tchajwanské firmy, aby byly obezřetné při používání čínského softwaru.

Další omezení dopadla na leteckou dopravu. Mezinárodní letiště Tchaj-wan Tchao-jüan ve čtvrtek zruší 51 letů kvůli čínským cvičením. Nejvíce ovlivněny cvičením čínské armády budou pravděpodobně lety z Japonska a Jižní Koreje do zemí jihovýchodní Asie, napsal list The Taiwan News. Podle tchajwanského ministra dopravy ohrozí čínské vojenské cvičení až 18 leteckých tras.

Témata:  Tchaj-Wan fake news a dezinformace

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.