Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Africe znovu přibývá případů covidu, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Afrika zaznamenává růst nákaz koronavirem, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice, kde se počet infekcí zdvojnásobil. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala Afričany, aby pokračovali v očkování. Zástupce WHO Benido Impouma na tiskové konferenci řekl, že v Africe kvůli zdravotnickému systému narušenému epidemií rychle přibývá nemocí, jimž se za jiných okolností dá předejít.

V případě spalniček byl v období od ledna do března nárůst ve srovnání se stejným loňským obdobím 400procentní a zaznamenáno bylo přes 17.000 případů.

Impouma, jehož citovala agentura AP, řekl, že epidemie ovlivnila rutinní zdravotnické služby a v mnoha zemích značně narušila imunizaci.

Dětská obrna se loni objevila ve 24 zemích, což je oproti roku 2020 čtyřnásobek. Třináct zemí loni ohlásilo výskyt žluté zimnice, předchozí rok ji zaznamenali v devíti státech a roku 2019 ve třech.

Kontinent s 1,3 miliardy obyvatel má od začátku epidemie potvrzeno 11,4 milionu nákaz covidem-19 a 252.000 úmrtí. Od ledna případů ubývalo, dnes ale WHO ohlásila nový růst, zejména v JAR.

Tamní zdravotnické úřady zjišťují, zda se jedná o pátou vlnu infekce. Impouma řekl, že zatím není jasné, zda nové případy souvisí s novou variantou viru nebo dalšími subvariantami. Výkonná ředitelka Ústavu pro reprodukční zdravotnictví a HIV v Johannesburgu Helen Reesová řekla, že nejvíc nových případů jsou subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Zatím se nezačal projevovat významnější nárůst úmrtí ani hospitalizací na jednotkách intenzivní péče.

Témata:  Afrika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.