Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina zemí Rady Evropy souhlasí se vznikem registru škod způsobených Ukrajině

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Více než čtyřicet zemí podpořilo na probíhajícím summitu Rady Evropy v islandském hlavním městě Reykjavíku vznik registru škod způsobených Ukrajině agresorem ze sousedního Ruska. Cílem je dohnat Moskvu k odpovědnosti za škody, až konflikt, který vypukl koncem loňského února, skončí.

AP uvádí, že mezi zeměmi, které souhlasily se vznikem registru, jsou Francie, Velká Británie či Německo. Podle kancléře Olafa Scholze jde o významný příspěvek k mezinárodním snahám o to, aby si Rusko uvědomovalo následky svých brutálních činů.

Scholz dodal, že zatím zůstává otázkou, jak má Rusko platit za způsobené škody. Je přitom skeptický k tomu, že by takto mohla posloužit zmrazená ruská aktiva. Aktuálně podle jeho názoru neexistuje mnoho postupů, které by byly v souladu s mezinárodním právem.

K registru se připojí také Spojené státy americké, Kanada nebo Japonsko, státy zastávající roli pozorovatelů při Radě Evropy. Iniciativu naopak nepodpořilo Srbsko, Turecko nebo Maďarsko. Budapešť už v úterý zablokovala unijní fondy určené pro další vojenskou pomoc Ukrajině.

Registr by v budoucnu mohl posloužit ke spravedlivému rozdělení reparací, pokud by viníci stanuli před soudem kvůli agresi proti Ukrajině. Konání takového tribunálu si přeje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Bez spravedlnosti nebude spolehlivý mír," řekl v úterý ve svém projevu k účastníkům summitu.

Témata:  Rada Evropy Olaf Scholz válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.