Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá mírovou dohodu se Spojenými státy. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na mluvčího Tálibánu. Datum potvrdil i šéf americké diplomacie.
"Připravujeme se na to, že podpis se uskuteční 29. února," uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Dodal, že po podpisu by měly následovat vnitroafghánské rozhovory o nastolení trvalého klidu zbraní. Podmínkou podepsání dohody ale je, aby mu předcházel pokles násilí v Afghánistánu.
After decades of conflict, we have come to an understanding with the Taliban on a significant reduction in violence across #Afghanistan. This is an important step on a long road to peace, and I call on all Afghans to seize this opportunity.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) February 21, 2020
Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.
"Obě strany nyní vytvoří vhodnou bezpečnostní situaci před podepsáním dohody," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. Období "sníženého násilí" má podle něj začít platit od dnešní půlnoci.
Zprávy, že USA a Tálibán se dohodly na týdenním klidu zbraní, se objevily již dříve.
Dosažení dohody by mohlo být prvním krokem ke stažení části z asi 13.000 amerických vojáků působících v Afghánistánu. Podle stanice CNN se počítá s tím, že v první fázi by byl kontingent zúžen na 8600 vojáků. Stalo by se tak 18 let po invazi koaličních vojsk.
V Afghánistánu je nyní zhruba 20.000 zahraničních vojáků, kteří jsou součástí mise NATO a z nichž většina jsou Američané. Podílejí se na výcviku afghánských sil a někteří Američané jsou nasazováni do protiteroristických operací. V Afghánistánu působí i čeští vojáci.
Generální tajemník NATO Stoltenberg uvítal ohlášení podpisu dohody jako začátek cesty k "trvalému míru". "Raduji se z dnešní zprávy, že byla uzavřena dohoda o významném zmírnění násilí v Afghánistánu. Jde o zásadní zkoušku odhodlání a schopnosti Tálibánu omezit násilnosti a přispět k míru. Mohlo by to otevřít cestu k jednání mezi Afghánci, k trvalému míru a k záruce, že země se už nikdy nestane útočištěm teroristů," sdělil Stoltenberg v prohlášení.
I welcome today’s announcement that an understanding has been reached on a significant reduction of violence across #Afghanistan. This could pave the way for a sustainable peace & ensure that the country is never again a safe haven for terrorists: https://t.co/LOvsUBQNMO pic.twitter.com/4zYVPhr4zs
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) February 21, 2020
Zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov řekl, že podpis dohody bude "významný krok v mírovém procesu v Afghánistánu". Kabulov doufá, že afghánská politická krize způsobená zpochybňováním volebního vítězství prezidenta Ašrafa Ghaního podpis dohody neohrozí. "Skutečná práce začne potom," citovala Kabulova agentura RIA Novosti. Na otázku, zda bude přítomen podpisu, řekl, že ano, pokud Rusko dostane oficiální pozvánku.
Témata: Tálibán, Afghanistán, USA, Mike Pompeo, U.S. ARMY, Jens Stoltenberg, NATO (Severoatlantická aliance), Rusko
Související
29. dubna 2024 14:19
6. ledna 2023 15:43
20. prosince 2022 19:10
25. srpna 2022 14:22
4. srpna 2022 15:25
3. srpna 2022 13:43