reklama

Je to již podruhé, co 193členné Valné shromáždění v drtivé většině izolovalo Rusko kvůli tomu, co Moskva nazývá "speciální vojenskou operací", která má za cíl zničit ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil ruskou "absurdní válku", která připravila o život tisíce lidí a z milionů dalších udělala uprchlíky.

Ve prospěch rezoluce předložené Ukrajinou a jejími spojenci hlasovalo 140 zemí. Pět zemí - Rusko, Bělorusko, Severní Korea, Sýrie a Eritrea - bylo proti. Osmatřicet států, včetně Číny, se zdrželo hlasování.

Rezoluce vyzývá k okamžitému stažení ruských sil z Ukrajiny a zastavení veškerých ruských útoků na civilní objekty, včetně škol a nemocnic. Text přitom odsuzuje ruské ostřelování, nálety a obléhání ukrajinských měst, včetně jihoukrajinského přístavního města Mariupolu. Požaduje rovněž, aby nebylo bráněno v dodávkách humanitární pomoci do těchto míst. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou závazné, ale mají politickou váhu, připomíná agentura Reuters.

Ruský vyslanec v OSN Vasilij Něbenzja dnes schválenou rezoluci označil za "pseudohumanitární návrh", který na situaci nahlíží jednostranně. Západní země přitom opět obvinil z toho, že vedou kampaň "bezprecedentního tlaku" ve snaze získat hlasy. To Spojené státy odmítají.

Americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová dnešní hlasování označila za velký úspěch.

Jihoafrická republika předložila konkurenční návrh rezoluce, který se zaměřoval na humanitární situaci a Rusko nezmiňoval. Rusko vyzvalo členské země, aby podpořily tento návrh. Valné shromáždění se však rozhodlo o jihoafrickém návrhu nejednat poté, co Ukrajina vyzvala k hlasování podle pravidla, které se vztahuje na návrhy rezolucí o stejné otázce.

Členské státy OSN dnes hlasovaly téměř stejně jako 2. března, kdy Valné shromáždění na mimořádném zasedání přijalo rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu poměrem 141 hlasů ku pěti. Proti stejně jako dnes byly Rusko, Bělorusko, Sýrie, Eritrea a Severní Korea.

Rada bezpečnosti OSN předtím zamítla ruskou rezoluci o humanitární pomoci a ochraně civilistů na Ukrajině, která se nezmiňuje o roli Moskvy. Něbenzja k tomu uvedl, že "hlasování odhalilo, kdo upřednostňuje politizaci celé záležitosti před poskytováním humanitární pomoci Ukrajincům s podporou OSN".