Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zmírnit sankce proti KLDR? Velmoci se dostaly do ostrého sporu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.boston.com

Rusko s Čínou navrhly Radě bezpečnosti OSN ukončit některé sankce vůči Severní Koreji v zájmu zlepšení životních podmínek obyvatel. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters, která měla možnost do návrhu nahlédnout. Americké ministerstvo zahraničí je zatím proti uvolnění sankčního režimu.

Moskva s Pekingem chtějí mimo jiné odvolat blokádu vývozu soch, mořských plodů a textilu z KLDR a chtějí rovněž umožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí a podpořit mezikorejské silniční a železniční projekty.

Rusko zmínění podmínek zdůvodňuje tím, že by to povzbudilo jaderné rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Americké ministerstvo zahraničí si nicméně myslí, že nyní není vhodná doba, aby Rada bezpečnosti OSN odvolala některé sankce proti KLDR. K takovému kroku je podle USA nutné, aby se Severní Korea vzdala jaderného a balistického programu.

Zatím není jasné, kdy by Rada bezpečnosti OSN mohla o návrhu hlasovat, uvedl Reuters. Pro jeho schválení je v 15členné radě zapotřebí většina hlasů a také souhlas všech stálých členů, kterými jsou vedle USA, Ruska a Číny také Británie s Francií.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Severní Korea Rusko Čína

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 20:14

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy