Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zmírnit sankce proti KLDR? Velmoci se dostaly do ostrého sporu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.boston.com

Rusko s Čínou navrhly Radě bezpečnosti OSN ukončit některé sankce vůči Severní Koreji v zájmu zlepšení životních podmínek obyvatel. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters, která měla možnost do návrhu nahlédnout. Americké ministerstvo zahraničí je zatím proti uvolnění sankčního režimu.

Moskva s Pekingem chtějí mimo jiné odvolat blokádu vývozu soch, mořských plodů a textilu z KLDR a chtějí rovněž umožnit Severokorejcům pracovat v zahraničí a podpořit mezikorejské silniční a železniční projekty.

Rusko zmínění podmínek zdůvodňuje tím, že by to povzbudilo jaderné rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Americké ministerstvo zahraničí si nicméně myslí, že nyní není vhodná doba, aby Rada bezpečnosti OSN odvolala některé sankce proti KLDR. K takovému kroku je podle USA nutné, aby se Severní Korea vzdala jaderného a balistického programu.

Zatím není jasné, kdy by Rada bezpečnosti OSN mohla o návrhu hlasovat, uvedl Reuters. Pro jeho schválení je v 15členné radě zapotřebí většina hlasů a také souhlas všech stálých členů, kterými jsou vedle USA, Ruska a Číny také Británie s Francií.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Severní Korea Rusko Čína

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy