Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíp hitlerovské Luftwaffe překonával nepřítele ve všech ohledech. Co ho sestřelilo?

Dornier Do 355 Pfeil
Dornier Do 355 Pfeil
Foto: Wikimedia Commons

Firma Dornier patřila ke skutečným průkopníkům letecké techniky. Již během 1. světové války intenzivně testovala letadla s tlačným motorem.. Výhodou takových letadel byla zlepšená aerodynamika a tím i zvýšená rychlost a obratnost stroje. Vrcholem tohoto vývoje se stal Dornier Do 335 Pfeil v konfiguraci s tandemovými motory, který dodnes mnozí považují za potenciálně nejlepší letadlo s pístovým motorem a nejlepší stíhačku 2. světové války.

Bojové letouny s tlačnou vrtulí začala firma Dornier pro Luftwaffe vyvíjet už v roce 1937. Projekt P.59 měl být bojový letoun s tlačnými vrtulemi. Stroj měl mít výborný výhled vpřed a také silnou výzbroj v přídi stroje, kde je u klasických strojů motor. Celý projekt však v roce 1940 zastavil Herman Göring. Podle něj Luftwaffe stačilo to co má. Dornier však ve vývoji pokračoval dál. Dokonce nechal postavit i technický demonstrátor Göppingen Gö 9. ten prokázal, že stroje s tlačnou vrtulí, mohou být skutečně lepší než klasická letadla.

Dornierův čas nastal v roce 1942, kdy Luftwaffe vypsala soutěž na nový bojový stroj. Ten měl vedle 30 milimetrového kanónu nést i 1000 kilogramů bomb. Dornier do soutěže přihlásil svůj projekt P.231. Z toho se později stal Dornier Do 335 Pfeil (Šíp). Vývoj byl však poměrně složitý a stroj se do vzduchu poprvé dostal až 26. prosince 1943. 

Do 335 byla jednomístná stíhačka a jednalo se skutečně o mohutný a výkonný stoj. Váha prázdného stroje 5210 kilogramů a maximální vzletová byla 8890 kilogramů. Na délku měl stroj 13,8 metrů a rozpětí bylo 13,85 metrů. Stroj byl vybaven dvěma dvanáctiválcovými motory DB 603 A o výkonu 1750 koní. To dávalo stroji maximální rychlost 750 kilometrů. Pfeil měl tak obrovský přebytek výkonu, že i při vypnutí předního motoru, stroj dokázal vyvinout rychlost 560 kilometrů v hodině. Dostup byl 11 400 metrů a dolet při ekonomické rychlosti 2060 kilometrů.

Stroj měl křížové kormidlo, které připomínalo spíše řízení moderní ponorky. Pfeil byl pro bezpečnost pilota také vybaven katapultovacím sedadlem. Při katapultáži se listy zadní vrtule a část kormidla pomocí výbušných čepů oddělilo od stroje, aby nedošlo ke zranění pilota. Výzbroj byla skutečně mohutná. Vedle až jedné tuny bomb stroj nesl kanón MK 103 ráže 30 milimetrů se zásobou 70 nábojů a dva MG 151/20 20 milimetrové kanóny se zásobou 200 nábojů.

Do 335 se měl stát páteří Luftwaffe. Byla plánována noční stíhací dvojmístná verze s radarem, průzkumná verze s prodlouženým doletem, bitevní verze proti pozemním cílům, lehká bombardovací verze nebo těžká stíhací verze. Pfeil měl být vybaven i turbovrtulovým motorem. Hitler dal v polovině roku 1944 Dornieru absolutní prioritu a do března roku 1946 měla továrna DWM (Dornier-Werke München) dodat 2000 Šípů. Továrna však byla těžce poničena bombardováním. Do vzduchu se tak dostala pouze základní stíhací verze a cvičná dvojmístná verze. Do konce války bylo vyrobeno jen 37 prototypů a předsériových strojů.

Piloti Šíp milovali. Stroj byl rychlý a obratný. Jediné výtky letci měli k špatnému výhledu dozadu a křehkému podvozku, který měl tendenci se při přistání hroutit. Jinak letadlo překonávalo všechny stroje protivníka. V knize Velký cirkus francouzský pilot Pierre Clostermann vzpomína na setkáni s Do 335 na konci 2. světové války. Roj tří strojů Hawker Tempest se chtěl na Pfeil vrhnout. Němec však pouze přidal rychlost a souboji se vyhnul. To byl jediný případ, kdy se Do 335 přiblížil boji.

Do rukou Spojenců padlo několik nepoškozených strojů. Bohužel dodnes se zachoval pouze jeden v Národním muzeu letectví a kosmonautiky v USA. Stroj byl v roce 1976 rekonstruován v Německu a renovovalo jej ještě mnoho zaměstnanců, kteří jej za války stavěli. Dornier Do 335 Pfeil je dodnes jednou z nejvýkonnějších stihaček poháněných pístovým motorem vůbec. Přišla však příliš pozdě. Nacistické Německo nespasila a stíhačky s pístovým motorem se s nástupem proudových motorů staly zastaralými a neperspektivními. 

Témata:  II. světová válka Dornier Do 355 Pfeil letadla II. světové války letectví a letadla Německo

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.