letadla II. světové války

PZL.23

PZL P. 23 Karaś jako první bombardoval Hitlerovu říší. Ztráty byly obrovské

Technika

Na začátku 30. let 20. století Polsko hledalo nový perspektivní bombardér, který by nejen zajistil dostatečný dolet, ale i velký náklad pum. Na rozdíl od Československa, kde stále vládly nebi velké dvojplošníky smíšené konstrukce, se Poláci rozhodli pro tehdy supermoderní celokovový jednoplošník. PZL. 23 Karaś (Karas) se měl zapsat do historie.

Junkers Ju 322

Hitlerův Mamut Junkers Ju 322 měl dobýt Anglii! Co monstru zlámalo křídla?

Technika

Roku 1940 nacisté ovládli Evropu a chystali se na poslední vzdorující zemi – Velkou Británii. Ta však byla za Lamanšským průlivem. Tím, kdo měl vést proti Anglii první úder, byli výsadkáři. Ty však bylo nutno podpořit dostatečnými zásobami a těžkou technikou. Řešení měl přinést projekt Warschau (Varšava), který měl dodat Luftwaffe nový obrovský kluzák. Junkers Ju 322 Mammut měl zničit vzpurné Brity.

Saro Lerwick

Nejhorší letadlo 2. světové války bylo z Británie. Padalo samo!

Technika

Již před 2. světovou válkou si RAF uvědomovalo potřebu hlídkového stroje s dlouhým doletem, který by byl schopen držet krok s loděmi, varovat je a ponorky i potápět. Letadlo, které vzniklo však bylo větším ohrožením pro posádky, než pro Hitlerovy U-Booty.

Fiat C.R.42 Falco

Technika

Dvojplošník v době Spitfirů: Italský sokol byl obří propadák

V roce 1939 se italské letectvo nacházelo v nezáviděníhodné situaci. Itálie mohutně pomohla nacionalistům v občanské válce ve Španělsku, ale jejich ztráty na technice byly obrovské. Bylo nutné doplnit počty letectva. Cestou z nouze se měl stát dvojplošník Fiat C.R. 42 Falco.

Polikarpov I-153

Čajka byla zastaralá už ve výrobě, ale nepřátelé se ji báli!

Technika

Stalinský Sovětský svaz byl zemí plnou paradoxů. Na jedné straně se v zemi vyvíjely nejmodernější zbraně na světě jako byl tank T-34. Na druhou stranu se v době, kdy jinde již byly dvojplošníky vyřazovány, do výzbroje Rudé armády dostal archaický dvojplošník se zatahovacím podvozkem. Polikarpov I–153 však uměl překvapit.

Messerschmitt Me 264

Mohla Luftwaffe bombardovat New York? Nebyla od toho daleko!

Technika

Po vstupu USA do války si nacistické Německo uvědomilo, jak ohromnou sílu proti sobě postavilo. Adolf Hitler žádal energickou akci především proti symbolu USA – New Yorku. To měla být práce pro Luftwaffe. Ta však největší město světa neměla čím ohrozit!

Avia B-35

Československá stíhačka mohla drtit Luftwaffe. Přišla však příliš pozdě!

Kultura

Mnichovská smlouva v roce 1938 nezasáhla jen lidské osudy, ale i osudy projektů, které měly naší zemi bránit. Takovým projektem byla i stíhačka B-35. Ta se měla stát nadějí a jádrem československého stíhacího letectva. Bohužel všechny naděje moderního stroje zmařily osudové dny Mnichova a následné okupace.

Dornier Do 355 Pfeil

Technika

Šíp hitlerovské Luftwaffe překonával nepřítele ve všech ohledech. Co ho sestřelilo?

Firma Dornier patřila ke skutečným průkopníkům letecké techniky. Již během 1. světové války intenzivně testovala letadla s tlačným motorem.. Výhodou takových letadel byla zlepšená aerodynamika a tím i zvýšená rychlost a obratnost stroje. Vrcholem tohoto vývoje se stal Dornier Do 335 Pfeil v konfiguraci s tandemovými motory, který dodnes mnozí považují za potenciálně nejlepší letadlo s pístovým motorem a nejlepší stíhačku 2. světové války.

CAC Boomerang

Australský Boomerang vrátil Japoncům úder. A dost je to bolelo!

Technika

Austrálie si po začátku 2. světové války ještě tři roky užívala klidu mírového života. Ale australští politici si uvědomovali, že to je klid před bouří a intenzivně se připravovali na válku se stále více agresivnějším Japonském. V rámci těchto příprav vznikl i domácí letecký průmysl a několik vlastních typů, které měly zajistit kontinentu soběstačnost. Nejznámějším se stala stíhačka Commonwealth Boomerang.

Boulton Paul Defiant

Boulton Paul Defiant měl být tajným trumfem RAF. Jako stíhačka naprosto propadl

Technika

Některé nápady se zdají být vynikající a nelze zpochybnit jejich logiku. Takovým byla i koncepce věžových stíhaček. Výzbroj stíhačky měla být soustředěna do otočné věže. Střelec mohl nepřítele jednoduše sledovat a stíhačka nemusela moc manévrovat. Jak ukázala praxe, v denních soubojích ohrožovala tato koncepce především posádky, které na těchto strojích létaly. V noci ovšem Boulton Paul Defiant zazářil!

FMA IAe 33 Pulqui II

Zapomenutá historie: Jak nacisté pomohli Argentině stát se špičkou ve vývoji tryskáčů?

Technika

V době po 2. světové válce se Argentině mimořádně dařilo. Její ekonomika rostla raketovým tempem a země rychle bohatla. Prezident Juan Perón, který se k moci dostal k moci v roce 1946, toho chtěl využít a z Argentiny chtěl udělat „USA Jižní Ameriky“. Zahájil celou řadu programů, které zemi měly posunout dál. Jedním z nich byl i vývoj vlastních proudových letadel. Aby šlo vše rychleji, neváhal se obrátit na bývalé nacisty, kteří již své zkušenosti s tou technologii měli.

letadlo IAR-80

Revue

Jedna z nejrychlejších válečných stíhaček? Rumunský létající zázrak obdivoval celý svět

Rumunsko v letech před 2. světovou válkou rozhodně nepatřilo mezi světové letecké mocnosti. Spíše naopak. Rumunský letecký průmysl se soustředil na výrobu licenčních strojů, které byly často v zemi pouze montovány z dovezených dílů. O to více byl svět šokován, když se vlastní rumunská konstrukce v roce 1939 stala třetí nejrychlejší stíhačkou na světě.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy