T.G. Masaryk

Miloš Zeman

Prezident Zeman se ujal zapálení vatry k výročí Masarykova úmrtí

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 85. výročí úmrtí prvního československého prezidenta. Spolu se Zemanem přiložili louče k ohništi i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, pražský arcibiskup Jan Graubner a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Česká republika

Česká vlajka mohla vypadat úplně jinak. Co se na ní Masarykovi nelíbilo?

Domov

Česká vlajka 30. března oslaví 100 let od svého vzniku. Slovenská archivní správa ministerstva vnitra chystá výstavu, přestože se Slovensko po rozpadu federace vlajky zřeklo a později České republice vyčítalo, že si ji ponechala. Podle ústeckého vexilologa Aleše Brožka se při navrhování československé státní vlajky uvažovalo kupříkladu o umístění pěti hvězd. Měly představovat Česko, Slovensko, Moravu, Slezsko a Podkarpatskou Rus.

Karel Gott, 60. léta

Nejvýznamnější českou osobností je Karel IV., Gott obsadil čtvrté místo

Domov

Nejvýznamnější českou osobností byl podle pětiny lidí král Karel IV., na dalších místech se s nepatrným odstupem umístili první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, někdejší prezident Václav Havel a nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za vrcholné období českých dějin do poloviny 20. století považuje veřejnost dobu Karla IV., v novodobé historii pak sametovou revoluci.

historický vlak připomíná návrat prvního československého prezidenta T.G.Masaryka a rekonstruuje jeho návrat do vlasti

Domov

Stoleté výročí: Tomáš Garrigue Masaryk se opět vrací vlakem z exilu do své vlasti

České dráhy ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem pořádají 21. a 22. prosince unikátní rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Při neopakovatelné akci budou z rakousko-českých hranic do Prahy vypraveny dva speciální vlaky, z nichž jeden bude historický a na jeho palubě pojede T. G. Masaryk v podání herce Otakara Brouska a jeho kostýmovaný doprovod. Druhá souprava bude sloužit veřejnosti. Cestující mohou zažít autentickou atmosféru této významné historické události na vlastní kůži v rámci připomínky 100. výročí Československé republiky.

T.G. Masaryk, první Československý prezident

Masaryk je i přes své chyby inspirací, hodnotí americký historik

Domov

Ze všech výročí, které si Češi letos připomínají, je to dnešní vůbec nejvýznamnější, především kvůli postavě zakladatele samostatné republiky Tomáše Garriguea Masaryka a kvůli vysokému stupni demokracie, kterého první republika dosáhla. Ani Masaryk, ani meziválečné Československo nebyli bez chyb, avšak v dnešní bouřlivé době je k nim možné hledět jako k inspiraci, napsal dnes americký historik Daniel E. Miller na webu historynewsnetwork.org.

Tomáš Garrigue Masaryk, roku 1918 se stal prvním prezidentem Československa

Čím se živili zakladatelé Československa?

Domov

Není pochyb o tom, že vznik Československa je zásluhou především dvou osob. Tomáše Garrigue Masaryka a jeho pobočníka Edvarda Beneše. Oba jsou známí svým působením v politice, zastáváním prezidentského postu a určováním politického kurzu 1. republiky na našem území. Již méně se ví, čím se oba muži živili před tím, než obsadili klíčové vládní posty. Odpověď není složitá, oba pracovali jako filozofové.

T.G. Masaryk, první Československý prezident

Domov

Členové TOP 09 a rektoři se poklonili památce Masaryka

Politici TOP 09 a rektoři několika vysokých škol se dnes po poledni poklonili památce Tomáše Garrigua Masaryka u jeho sochy na Hradčanském náměstí. V deštivém počasí dorazila zhruba stovka lidí. Rektoři se na tomto místě scházejí při výročí vzniku Československa už několik let, na večerní předávání vyznamenání na Hradě mnozí z nich nepůjdou. Mezi přítomnými byl také bývalý prezidentský kandidát a nynější senátor Jiří Drahoš.

svobodní zednáři

Svobodní zednáři ovládali 1. republiku? Edvard Beneš k nim měl velmi blízko

Revue

Svobodné zednářství je oblíbeným terčem nejrůznějších konspiračních teorií. Nicméně tato organizace reálně existovala a těší se dlouhé historii, která je vskutku zahalena rouškou tajemství, ale jedná se reálný historický fenomén s nesmazatelnou stopou v českých a především v československých dějinách. Se založením 1. republiky se dočkalo Svobodné zednářství největšího rozmachu a členem lóže se stal i pozdější prezident Edvard Beneš.

Česká republika

Češi jsou "nejinteligentnějším, nejosvícenějším a nejenergičtějším" národe z východu Evropy, psal francouzský bohemista:

Revue

O Češích psal jako o "nejinteligentnějším, nejosvícenějším a nejenergičtějším" národu z východu Evropy. Vděční Češi po něm nejprve pojmenovali nádraží v Praze na Těšnově, aby jej o několik desetiletí později vyhodili do vzduchu. Francouzský bohemista Ernest Denis, který před sto lety jednoznačně přispěl ke vzniku Československa, dnes patří k pozapomenutým postavám tehdejšího dění i bohaté historie česko-francouzských vztahů.

Zámek Lány

Domov

V Lánech se vzpomínalo na Masaryka. Vatru společně zapálili Zeman a Schwarzenberg

Lány - Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 81. výročí úmrtí prvního československého prezidenta. Spolu se Zemanem přiložili louče k ohništi čestný předseda TOP 09 a Zemanův někdejší rival v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg, lánský starosta Karel Sklenička a dobrovolní hasiči.

T.G. Masaryk, první Československý prezident

Československo vzniklo díky Pittsburské dohodě, vyvolala ale i řadu politických šarvátek

Domov

Pittsburgh/Praha - "Schvalujeme politický program usilující o spojení Čechů a Slováků v samostatném státě z českých zemí a Slovenska." Tak zněl první bod Pittsburské dohody, kterou před 100 lety, 30. května 1918, podepsali představitelé českých a slovenských organizací v USA spolu s T. G. Masarykem. Tento dokument definitivně přivedl americké Slováky na stranu Čechů usilujících o nezávislost a pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti císařství a přejí si vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

Česká republika

Festival Re:publika byl zahájen, přijel i Masaryk

Domov

Brno - Otevřením bran brněnského výstaviště začal dnes krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Kolona historických vozidel přivezla dvojníka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, před výstavištěm už čekaly v sluneční výhni stovky lidí.

TGM

Domov

V Čejkovicích se zbortila střecha doku, kde v dětství žil Masaryk

Čejkovice - V Čejkovicích na Hodonínsku se v pátek večer zbortila část střechy domku, kde v dětství žil Tomáš Garrigue Masaryk, pozdější československý prezident. V současnosti je v domku v Templářské ulici malé muzeum. Expozice poškozená není. Vnitřní stropy jsou netknuté, škoda je na krovech, řekl dnes ČTK starosta Čejkovic Pavel Novotný.

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy