Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Milka versus Ritter. Německý soud rozsekl spor o čtvercovou čokoládu

Čokoláda, ilustrační fotografie
Čokoláda, ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Výrobce čokolády Ritter Sport vyhrál u německého soudu spor o čtvercový tvar čokolády, který vedl s výrobcem švýcarské čokolády Milka. V Německu tak bude moci v tomto balení nabízet čokoládu i nadále pouze Ritter. Informují o tom dnes zahraniční média.

Výrobce čokolády Ritter Sport si nechal čtvercovou podobu svého výrobku v Německu patentovat v roce 1993. Už v roce 1970 však lákal milovníky čokolády na reklamní slogan "čtverečková, praktická, dobrá".

Na nápad vyrábět čokoládu ve tvaru čtverce přišla podle firemních záznamů v roce 1932 Clara Ritterová. Zákazníkům chtěla nabídnout čokoládu, která by se vešla do kapsy a nezlomila se při tom.

Spor se táhl roky. Milka, která nyní patří nadnárodní společnosti Mondelez, prodává v Německu taktéž čtvercovou čokoládu už deset let a s předchozími výroky soudů ve prospěch čokolády Ritter Sport se výrobce Milky odmítal smířit. Pokud by soud ochrannou známku neuznal, mohli by v Německu nabízet čtvercovou čokoládu i jiní výrobci.

Soud podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy rozhodl moudře a spravedlivě. Zatímco pro Ritter je čtvercová čokoláda mnohem charakterističtější, pro Milku by podle něj bylo mnohem větší pohromou, pokud by z nějakého důvodu ztratila právo k reklamnímu využívání své proslulé "fialové krávy".

"Milka, resp. její mateřská společnost, se nabízením čtvercové čokolády snažila prosadit v dalším z podsegmentů čokoládové produkce. Pro takového giganta, jakým Milka, resp. Mondelez, je, je snaha o dobývání dalších částí trhu přirozená. Pro svůj růst potřebuje také právě opanovávat nové části trhu, ale v tomto případě zkrátka narazila," uvedl.

Témata:  čokoláda Německo soudy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy