reklama

Státy usilují o dohodu o minimální dani z příjmu právnických osob do poloviny roku v rámci jednání, jehož cílem je aktualizovat pravidla přeshraničního zdanění obchodu, napsala agentura Reuters.

Země nyní jednají o globální minimální sazbě daně z příjmu právnických osob a nových pravidlech pro zdanění přeshraničního obchodu, protože chtějí odradit velké nadnárodní společnosti, aby převáděly své výdělky do zemí s nízkými daněni, jako je Irsko, přestože tyto výdělky pocházejí z jiných států.

Yellenová před setkáním se svými protějšky ze skupiny 20 největších ekonomik světa G20 uvedla, že pracuje na dohodě o globální minimální sazbě daně z příjmu právnických osob. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena chce v rámci daňových úprav stanovit minimální sazbu daně pro americké firmy na 21 procent, bez ohledu na to, kde zdaněnou částku vydělaly. V současnosti činí sazba 10,5 procenta. Navrhovaná sazba v USA je vyšší, než o čem se jedná v rámci Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tam se uvažuje o dani kolem 12,5 procenta, což je současná daňová sazba v Irsku. Očekává se tak, že USA budou prosazovat v rámci globální dohody vyšší sazbu.

"Globální dohoda o mezinárodním zdanění je nyní na dosah. Musíme se této historické příležitosti chopit," uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.