Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo a Francie vidí dokončení globální daňové dohody nadějně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Německo a Francie dnes přivítaly slib americké ministryně financí Janet Yellenové spolupracovat na globální minimální sazbě firemní daně. Podle nich to znamená, že nová daňová dohoda mezi více než 140 zeměmi je nyní možná.

Státy usilují o dohodu o minimální dani z příjmu právnických osob do poloviny roku v rámci jednání, jehož cílem je aktualizovat pravidla přeshraničního zdanění obchodu, napsala agentura Reuters.

Země nyní jednají o globální minimální sazbě daně z příjmu právnických osob a nových pravidlech pro zdanění přeshraničního obchodu, protože chtějí odradit velké nadnárodní společnosti, aby převáděly své výdělky do zemí s nízkými daněni, jako je Irsko, přestože tyto výdělky pocházejí z jiných států.

Yellenová před setkáním se svými protějšky ze skupiny 20 největších ekonomik světa G20 uvedla, že pracuje na dohodě o globální minimální sazbě daně z příjmu právnických osob. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena chce v rámci daňových úprav stanovit minimální sazbu daně pro americké firmy na 21 procent, bez ohledu na to, kde zdaněnou částku vydělaly. V současnosti činí sazba 10,5 procenta. Navrhovaná sazba v USA je vyšší, než o čem se jedná v rámci Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tam se uvažuje o dani kolem 12,5 procenta, což je současná daňová sazba v Irsku. Očekává se tak, že USA budou prosazovat v rámci globální dohody vyšší sazbu.

"Globální dohoda o mezinárodním zdanění je nyní na dosah. Musíme se této historické příležitosti chopit," uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Témata:  daně Německo Francie

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 13:29

Ivana Gottová hledá sponzory. Muž, který slyšel ne, promluvil

Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.