Články k tématu: afrika

Svět se mění? Afrika se kvůli obří trhlině rozpadá na dvě části

03.04. 11:47

Bude Afrika rozdělena na dvě části? V Keni se objevila obrovská trhlina, která neustále roste. To může do budoucna znamenat, že se kontinent rozpadne. Za několik desítek milionů let by to mohlo způsobit, že se kontinent rozdělí a navíc vznikne i zcela nový oceán.

Evropu může čekat mnohem větší migrační krize, varuje OSN

26.03. 15:21

Canberra - Výkonný ředitel Světového programu pro výživu (WFP) David Beasley varuje před další migrační vlnou z Afriky. Tu prý může vyvolat přesunování členů Islámského státu (IS) z Blízkého východu na černý kontinent.

Migrace z Afriky dramaticky vzrostla. Stále víc běženců míří do Evropy. A bude ještě hůř, varují experti

20.03. 12:03

Emigrace z zemí subsaharské Afriky se v posledních letech dramaticky zvýšila a v současné době v tomto regionu leží osm z deseti států, které nejrychleji „produkují“ migranty. Uvádí to nová zpráva Pew Research Center. Výzkumníci také poukazují, že situace se bude dál zhoršovat.

reklama

Kongo hlásí 40 mrtvých v důsledku boje mezi kmeny

13.03. 18:58

Kinshasa - Za posledních 48 hodin na severovýchodě Konga zemřelo nejméně 40 lidí. Na vině jsou střety mezi znepřátelenými pastevci z kmene Hema a farmáři z kmene Lendu. 

Džibutský parlament ovládla strana autokratického prezidenta

26.02. 12:14

Džibuti - V parlamentních volbách ve východoafrickém Džibutsku zvítězila vládní strana Svaz pro prezidentskou většinu (UMP). Velká část opozice hlasování bojkotovala. Ve strategicky položeném regionu působí vojáci USA, Francie i Číny.

EU jedná o pomoci Sahelu. Region by měl získat až půl miliardy eur

23.02. 10:53

Brusel - Představitelé zemí EU spolu ze zástupci Africké unie a OSN dnes v Bruselu jednají o větší mezinárodní podpoře Sahelu. Tato oblast na jižním okraji Sahary je pokládána za klíčovou pro předcházení migračních krizí.

Česká vláda pošle 25 milionů korun na ochranu hranic na jihu Sahary

21.02. 20:24

Praha – Česko pošle milion eur (zhruba 25,3 milionu Kč) na podporu jednotek pěti afrických zemí, které s pomocí Africké unie a OSN zabezpečují státní hranice na jižním okraji Sahary. Rozhodla o tom dnes vláda.

Jednotný letecký prostor v Africe? Do projektu se chce zapojit 23 států

29.01. 10:40

Addis Abeba - 23 afrických států vytvoří jednotný letecký trh. Chtějí tak dosáhnout větší propojenosti, nižších cen letů a povzbudit růst svých ekonomik. Analytici tento plán označili za "seizmickou událost".

Trump pobouřil svět. 50 zemí požaduje omluvu

13.01. 09:49

New York - Velvyslanci 54 afrických zemí vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby odvolal svůj hanlivý výrok o imigrantech a omluvil se.

Izrael má dost afrických migrantů. Pokud neodejdou ze země, skončí ve vězení

02.01. 20:17

Jeruzalém – Vláda Izraele nařídila několika tisícům afrických migrantů, aby opustily zemi, jinak jim hrozí vězení. Pokud zemi dobrovolně opustí do 90 dnů, dostanou až 3500 dolarů (74.000 Kč), informoval dnes zpravodajský server BBC.

V Kongu protestují proti prezidentovi, policie prý dva demonstranty zastřelila

31.12. 13:31

Kinshasa - Konžská policie dnes tvrdě zasahovala u katolických kostelů v hlavním městě Kinshasa, kde se po mších měl konat pochod proti prezidentu Josephu Kabilovi svolaný církevními představiteli.

Finanční pomoc? K chudým Afričanům se nedostane, varuje expert

29.12. 21:33

Washington - Profesor Ryan Briggs z katedry politických věd na polytechnické univerzitě Virginia Tech upozorňuje, že finanční pomoc určená pro rozvoj afrických komunit častěji končí v bohatších částech cílových zemí a jde tak proti dlouhodobému cíli vyrovnávání sociálních nerovností. Jeho slova…

Peníze uprchlíky nezastaví, připravte se na nejhorší, varuje vědec

Aktualizovali jsme 17.12.2017, 22:17, 17.12. 10:49

Brusel - Je načase, aby si Evropa uvědomila, že se z uprchlické krize nemůže vykoupit. Veškeré vynaložené peníze slouží jenom k tomu, aby se příchod uprchlíků oddálil, udržet je mimo Evropu je však nemožné, tvrdí profesor Alim Baluch. Jeho slova potvrzuje i šéf evropské diplomacie Federica…

Studenti v Pobřeží slonoviny si násilím vynucují delší volno

13.12. 23:23

Abidžan - V touze po delších vánočních svátcích sáhli žáci v Pobřeží slonoviny k násilí. Terčem házení kamenů se stali učitelé i někteří studenti, hlášeno je několik zraněných.

Násilí v Kongu vyhnalo z domovů 1,7 milionu lidí

06.12. 21:30

Kinshasa - Kvůli násilí muselo od začátku roku v Kongu opustit své domovy 1,7 milionu obyvatel. V nové zprávě to uvádí Středisko pro monitoring vnitřně vysídlených osob (IDMC). Humanitární krize v Kongu je podle něj horší než ta v Sýrii, Iráku či Jemenu.

Člověka koupíte i dnes. V severní Africe si pořídíte otroka za pár tisíc korun

03.12. 09:54

Tripolis, Libye - "Osm set," vykřikuje dražitel a přijímá další nabídky. Nakonec se ustálí cena na 1200 dinárech, tedy přibližně 800 dolarů (17 tisíc korun). Dražba pokračuje dál, předmět zájmu se nemění. Nejde přitom o auta, starožitnosti nebo nějaké věci. V severní Africe se rozmáhá obchod s…

EU chce podle Merkelové posílit spolupráci s Afrikou proti migraci

29.11. 20:09

Abidžan - Lídři zemí Evropské unie dnes zahájili se svými africkými protějšky dvoudenní vrcholné setkání, jehož cílem je omezit migraci severním směrem a zajistit větší bezpečnost v regionu.

Jak se žije v Zimbabwe? Za chleba zaplatíte i deset milionů

27.11. 13:17

Harare - Co všechno víte o Zimbabwe? Kdysi považována za nejbezpečnější zemi v Africe, která turistům nebyla úplně cizí. Dnes však patří mezi nejchudší státy a mnoho lidí ani pořádně neví, kde přesně leží. Přesto se už přes týden drží v titulcích světových médií. Zimbabwe zkrátka dává o sobě vědět,…

Nejjednodušší návod na řešení uprchlické krize? OSN ví, jak na to

26.11. 15:36

Řím - Všechna opatření jsou zbytečná, jediné skutečné řešení, je zastavit všechny války, tvrdí David Beasley, ředitel Světového potravinového programu, který funguje pod záštitou OSN. Podle Beasleyho je momentálně na světě 19 zemí, kde jsou nepokoje, to je nejvíc válečných zón, co si moderní svět…

Je Islámský stát definitivně poražen?

19.11. 11:06

Islámský stát byl na Blízkém východě poražen a v současné době neovládá už téměř žádný prostor. Je toto tvrzení však pravdivé? Podle australského zpravodajského serveru tomu tak není.

Trump zmrazil povolení dovážet sloní trofeje

18.11. 15:48

Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů zrušit zákaz dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie.

Afričtí migranti destabilizovali hospodářství. Státy marně řeší, kde sehnat pracovní sílu

Aktualizovali jsme 17.11.2017, 22:07, 16.11. 12:16

Gambia (Afrika) - Když se do Gambie dostaly zprávy o tom, že mladý muž původem z vesnice tragicky zahynul na moři během pokusu připlout do Evropy, jeho rodina truchlila. Ale jenom chvilku. Druhý den už naléhali na mladšího bratra mrtvého, aby se vydal na tu samou cestu, i když dobře věděli, že…

Jdou migranti po sociálních dávkách? Mnohé ženy připlouvají do Evropy těhotné

13.11. 09:26

Tripolis - Mnohem častěji se nyní setkáváme s tím, že mnoho matek utíká z Afriky s čerstvě narozenými dětmi. Některé děti se dokonce rodí přímo na palubě lodí neziskových organizací, které zachraňují tonoucí uprchlíky ze Středozemního moře. Tyto matky mají pak pověst "parazitů" a veřejnost je viní…

Další pandemie na obzoru? Na nebezpečný virus neexistuje lék

12.11. 13:59

Kampala - V Ugandě se objevil smrtící patogen, který je podobný ebole. Tato nemoc podle vědců zabíjí 88% lidí, se kterými přijde do styku. Zatím se objevilo pouhých pět případů, ale experti bijí na poplach. Zatím se totiž na tuto nemoc nepodařila najít účinná protilátka.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací