Články k tématu: afrika

Extrémní počasí nahání lidem strach. Miliony lidí jsou v ohrožení života

09.10. 08:22

Sucha, záplavy a bouře ohrožují Afriku čím dál častěji. Na kontinent, kde je většina lidí odkázaných na zemědělskou činnost, budou mít výkyvy počasí extrémní dopady. Budoucnost mnoha lidí zůstává nejasná, informuje Deutsche Welle.

Mladí Keňané či Indové jsou ohledně budoucnosti optimističtější než Švédové

26.09. 08:51

Londýn - Dospívající Keňané, Mexičané nebo Indové se na svou budoucnost dívají s výrazně větším optimismem než mladí Francouzi nebo Švédové. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, jehož se v 15 zemích světa zúčastnilo více než 7000 lidí ve věku od 12 do 17 let. Respondenti z méně rozvinutých zemí…

Jaká budoucnost čeká Afriku? Zázrak jako v Asii slavný ekonom nečeká

16.09. 18:19

Helsinky - Podle amerického nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze může být naivní očekávat v Africe stejný typ hospodářského zázraku, jaký se stal v Asii. "Model, který byl základem úspěchu východní Asie, nebude v téže míře dostupný pro Afriku," prohlásil podle agentury Bloomberg v…

reklama

Češi posbírali půl tuny oblečení pro děti v Zambii

16.09. 18:15

Olomouc - Půl tunou oblečení, šicími stroji, ale i lavicemi či berlemi naplnili lidé z celé republiky ve veřejné sbírce kontejner určený na pomoc lidem v jedné ze zambijských vesnic. Sbírku vyhlásila na konci dubna za podpory olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO…

EU rozjíždí rozsáhlý plán. Zastaví vlnu uprchlíků?

14.09. 20:16

Brusel - Nová iniciativa pro Afriku, kterou ve středu v Evropském parlamentu oznámil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, se v daleko větší míře než předchozí plány spolupráce soustředí na podporu soukromých investic. Novinářům to dnes řekl místopředseda komise pro zaměstnanost, růst,…

Hlad, podvýživa, nemoci: Na následky válek za posledních 20 let zemřelo pět milionů dětí

31.08. 09:49

Nairobi - Kvůli válkám zemřelo v Africe za posledních 20 let pět milionů dětí. Mezi primární příčiny úmrtí související s ozbrojenými konflikty náleží hlad, podvýživa, nemoci, kterým lze předcházet, a nedostatek základních služeb. Uvádí to studie publikovaná v odborném časopise The Lancet.

Melania Trumpová odjede na turné po Africe bez Trumpa

21.08. 11:08

Washington - První dáma USA Melania Trumpová se v říjnu chystá navštívit Afriku. Bude to její první velká zahraniční cesta bez doprovodu manžela a prezidenta Donalda Trumpa.

Elity chtějí změnit Evropu pomocí masové migrace, varuje profesor

15.07. 07:00

Řím - Italský profesor Giampaolo Rossi přednášející na Link Campus University v Římě tvrdí, že elity v celé Evropě se pokoušejí změnit povahu kontinentu tím, že usnadňují masovou migraci milionů z Afriky do Evropy. Varuje, že spolu s migranty přijdou i velké problémy.

Migrační vlna teprve začíná? Do Evropy může přijít do roku mnohem víc afrických migrantů

24.06. 08:00

Afrika patří mezi největší zdroje migrační vlny. Zvláště Itálie se vzhledem ke své poloze potýká s řadou běženců z severoafrických zemí. Nicméně, většina Afričanů zůstává v Africe. Podle prognóz Společného výzkumného střediska Evropské komise taková situace bude i v roce 2050, nicméně uvádí možnost…

EU chce oddělovat ekonomické migranty od uprchlíků už v Africe

19.06. 16:26

Brusel - Evropská unie chce oddělovat uprchlíky uplatňující nárok na azyl v unii od ekonomických migrantů. K selekci by podle návrhu měla sloužit střediska ještě na území severní Afriky.

Kulaté výročí: Před 25 lety vznikla Eritrea. Ze zubožené prchají lidé do Evropy

23.05. 10:18

Asmara - Před 25 lety, 24. května 1993, vznikl vyhlášením nezávislosti na sousední Etiopii nový africký stát Eritrea. Východoafrická podlouhlá země u Rudého moře, která má rozlohu asi jako bývalé Československo, je jednou z nejchudších zemí světa a žije v ní přes pět milionů obyvatel.

Ebola opět udeřila. V čem je nová epidemie horší?

22.05. 16:13

Kinshasa - V demokratické republice Kongo vypukla další epidemie zabijácké eboly. Na webu Sciencealert vědci popisují v čem bude tato epidemie jiná od poslední, největší, epidemie této zákeřné nemoci v roce 2014.

Tragédie v Africe: Záplavy zabily nejméně 18 lidí

22.05. 09:13

Mogadišo - Nejméně 18 lidí zahynulo při záplavách a prudkém větru v Somálsku a Džibutsku, přes které se o víkendu přehnal cyklon Sagar. Záplavy se po prudkých deštích vyskytly napříč oblastí Afrického rohu a voda zaplnila také ulice somálské metropole Mogadišo. Situaci jen zhoršil stav půdy po…

První dávka vakcín proti ebole dorazila do Konga

16.05. 20:06

Kinshasa - Kongo dnes obdrželo první dodávku 4000 experimentálních vakcín proti ebole. Další dorazí v nejbližších dnech, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Vakcíny poslala Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které nejnovější výskyt obávané krvácivé horečky zabil zřejmě už 20 lidí.

Sahel dostane od České republiky pomoc v boji s terorismem

15.05. 17:21

Praha - Česká republika plánuje přispět asi 25,6 milionu korun na vybudování společných sil afrických zemí Sahelu, tedy území v severní Africe na jižním okraji Sahary. Jednotky na boj s teroristy a organizovaným zločinem vytváří Mali, Mauritánie, Čad, Burkina Faso a Niger. Finanční příspěvek bude…

Vyhání Tanzánie kvůli turismu Masaje z jejich domovů?

10.05. 19:27

Dáresalám - Z porušování lidských práv příslušníků etnika Masajů obvinil vládu Tanzanie a některé zahraniční firmy z turistického sektoru nezávislý výzkumný ústav Oakland Institute se sídlem v Kalifornii. Dnes zveřejnil zprávu, podle níž kvůli rozvoji lukrativního turistického sektoru přišly o…

Jihoafrického filmaře udeřila žirafa a zabila ho

06.05. 22:17

Johannesburg - Jihoafrický filmař Carlos Carvalho zemřel po střetu se žirafou při natáčení v Jihoafrické republice. Oznámila to jihoafrická agentura CallaCrew. Sedmačtyřicetiletý filmař natáčel v přírodním parku Glen Afric nedaleko Pretorie.

Téměř tři stovky lidí zemřely během etnického násilí v Kongu

26.04. 16:45

Kinshasa - Vyšetřovatelé OSN objevili na východě provincie Ituri v Kongu pět nejspíš masových hrobů. Právě v této oblasti se nedávno opět rozhořely etnické násilnosti, při kterých přišlo o život nejméně 263 lidí, uvedla dnes agentura Reuters.

Každou minutu se rodí se 250 dětí a planeta praská ve švech. Kolik bude na Zemi lidí v roce 2100?

Aktualizovali jsme 26.4.2018, 14:48, 26.04. 08:14

Londýn – Demografické složení lidské populace se za posledních několik staletí drasticky změnilo. Lidstvo stárne a to zejména díky rozvoji zdravotní péče a systému sociálních jistot. Jak se tyto změny promítají do populační skladby naší planety?

Nová česká ambasáda bude řídit pomoc zemím Sahelu

23.04. 17:10

Praha - Česko chce aktivněji pomáhat v zemích severoafrického regionu Sahel, otevře tam proto novou ambasádu. ČTK to dnes potvrdilo ministerstvo zahraničí. Podle strategie pro oblast Sahelu na roky 2018 až 2021, kterou se minulý týden zabývala vláda, chce Česká republika připravit vlastní rozvojové…

Svazijsko se ze dne na den přejmenovalo. Jak se teď nazývá jedna z nejhorších zemí světa?

21.04. 11:42

Mbabane - Král malé africké země Svazijsko nečekaně změnil jméno své země, která má být nadále známá pod svým historickým názvem jako Království eSwatini. Král Mswati III. tuto změnu oznámil během oslav 50. výročí nezávislosti a svých 50. narozenin, které měl 19. dubna.

Svět se mění? Afrika se kvůli obří trhlině rozpadá na dvě části

03.04. 11:47

Bude Afrika rozdělena na dvě části? V Keni se objevila obrovská trhlina, která neustále roste. To může do budoucna znamenat, že se kontinent rozpadne. Za několik desítek milionů let by to mohlo způsobit, že se kontinent rozdělí a navíc vznikne i zcela nový oceán.

Evropu může čekat mnohem větší migrační krize, varuje OSN

26.03. 15:21

Canberra - Výkonný ředitel Světového programu pro výživu (WFP) David Beasley varuje před další migrační vlnou z Afriky. Tu prý může vyvolat přesunování členů Islámského státu (IS) z Blízkého východu na černý kontinent.

Migrace z Afriky dramaticky vzrostla. Stále víc běženců míří do Evropy. A bude ještě hůř, varují experti

20.03. 12:03

Emigrace z zemí subsaharské Afriky se v posledních letech dramaticky zvýšila a v současné době v tomto regionu leží osm z deseti států, které nejrychleji „produkují“ migranty. Uvádí to nová zpráva Pew Research Center. Výzkumníci také poukazují, že situace se bude dál zhoršovat.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie