Články k tématu: antarktida

Izolace v rámci izolace. Jak se pandemii brání vědci v Antarktidě?

18.04. 18:44

Alejandro Valenzuela Peňa si na mrazivých a pustých pláních Antarktidy na izolaci už dávno zvykl. Nyní však nabírá pocit opuštěnosti nový rozměr. Kontinent, který je i za běžných okolností téměř odříznutý od okolního světa, dosud uniká nákaze koronavirem a dělá vše pro to, aby se pandemii vyhnul…

Počasí zešílelo, na Antarktidě je tepleji než v Česku. Jak je to možné?

14.02. 11:19

V Antarktidě byla poprvé naměřena teplota přesahující 20 stupňů Celsia. Podle agentury AFP o tom ve čtvrtek informovali vědci. Rekord 20,75 stupně Celsia byl zaznamenán 9. února na Seymourově ostrově.

Počasí šílí. Antarktida zažila nejteplejší den v historii měření

07.02. 09:01

Argentinská část Antarktidy zaznamenala nejteplejší den v historii měření - teplota na nejsevernějším výběžku kontinentu dosáhla rekordního 18,3 stupně Celsia. S odvoláním na argentinskou Národní meteorologickou službu o tom dnes informovala AFP.

reklama

Od Antarktidy se odlomila obrovská ledová kra. Zvedne hladinu oceánu?

01.10. 16:12

V Antarktidě se minulý týden utrhla obří ledová kra o rozloze 1636 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek území českého hlavního města Prahy. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na vědce z australského antarktického programu, kteří oblast dlouhodobě sledují.

Vědci odhalili hrozbu pro celý svět. Je zamrzlá v ledu a dere se ven

Aktualizovali jsme 9.9.2019, 21:06, 07.09. 13:59

Mezinárodní tým vědců na valné hromadě Evropské unie geověd (EGU) ve Vídni prezentoval studii, podle níž představují topící se ledovce nebezpečí související nejen se zvedající se hladinou oceánů, ale také s uvolňováním radioaktivních látek. Jsou jimi totiž doslova nasáklé.

Tragédie na Antarktidě. Odlomení ledu připravilo o život tisíce tučňáků

25.04. 18:52

V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích vyvádělo každoročně svá mláďata až 25.000 ptačích párů. Podle vědců z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) nejspíš zkázu kolonie způsobilo nečekaně brzké odlomení pobřežního ledu, na němž…

Horší, než se čekalo. Jeden z největších světových ledovců ohrožuje obří dutina

01.02. 15:15

Thwaitesův ledovec na Antarktidě patří mezi ty skutečně masivní. Vědci ho již delší dobu s obavou sledují, neboť právě on má v případě roztátí potenciál výrazně zvednout hladiny oceánů. A také, že taje. Nyní však NASA odhalila, že se pod jeho povrchem nachází ohromná dutina. A s tímto zjištěním…

Co vše ještě nevíme o vlastní planetě? Vědci na Antarktidě vyvrtali hlubokou díru a nestačili se divit

Aktualizovali jsme 25.1.2019, 15:27, 25.01. 08:03

Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní téměř nic nežije. Vědci ale zjistili, že je ve skutečnosti hojně osídlená, a nejsou to jen tuleni a tučňáci, kteří jí obývají. I v těch nejmrazivějších vodách totiž žijí obrovské kolonie bakterií. A…

Globální oteplování je fraška? Vědci zjistili, proč tají ledy, a jsou v šoku

Aktualizovali jsme 30.6.2018, 22:05, 30.06. 14:44

Providence - Před dvěma týdny svět obletěla děsivá zpráva. V Antarktidě od roku 1992 roztály tři biliony tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. V posledních letech ale tání rapidně zrychluje a řada vědců se obává, že jde o důsledek globálního oteplování,…

Antarktida se rozpouští: Za 25 let roztály tři biliony tun ledu. A bude hůř

13.06. 21:33

Washington - V Antarktidě od roku 1992 roztály tři biliony tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. V minulých pěti letech se tání ještě zrychlilo. Vyplývá to ze studie zveřejněné dnes v časopise Nature.

Putin chce vydat nový atlas světa, Antarktida v něm bude mít ruské názvy

28.04. 08:51

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vydat nový atlas světa využívající zeměpisná pojmenování, které původně vymysleli ruští objevitelé, a ne v současnosti běžnější západní názvy. Takové pokřivování "geografické pravdy" podle Putina už nelze dále snášet, protože tím zaniká i historická…

Další otazník: Byl na palubě letu MH370 tajemný náklad? Něco tu nesedí, roli mohla sehrát nová technologie, tvrdí historik

15.12. 12:39

Londýn - Ztracený let MH370 společnosti  Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě nebyl ani po třech letech nalezen. Pátrací práce probíhaly hlavně poblíž Austrálie. Jenže nová teorie naznačuje, že letadlo může být pohřbeno pod ledem v Antarktidě.

Tým vědců z Česka objevil v Antarktidě dvě sopky. Dostaly jména Dana a Zuzana

01.12. 17:02

Praha - Tým profesora Jaroslava Klokočníka z Astronomického ústavu Akademie věd ČR objevil v Antarktidě díky nové metodě dvě sopky. Dostaly jména Dana a Zuzana.

Vědci s obavami sledují obří ledovec, který se utrhl do Antarktidy. Může napáchat pořádné problémy

21.11. 14:58

Vědci z NASA pořídili detailní snímky ledovce, který se v červenci oddělil od jednoho z největších plovoucích ledových šelfů v Antarktidě. Ledovec je jedním z největších v historii, které se kdy oddělily od Antarktidy, Jeho velikost je srovnatelná s velikostí Olomouckého kraje. Je to čtyřikrát…

V Antarktidě pošly hladem tisíce mláďat tučňáků

13.10. 12:37

Sydney - Na rozlomení ledovce Mertz u východních břehů Antarktidy doplatily tisíce mláďat tučňáků. Pošly hladem, protože dospělí musejí překonávat větší vzdálenost při shánění potravy.

Západočeská univerzita chce mít na Antarktidě věděckou základnu

05.09. 18:00

Plzeň - Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) chce založit vědeckou základnu v Antarktidě. První dva odborníci už byli obhlédnout situaci na místě v březnu, další zamíří do polární oblasti tuto zimu. Stanice by mohla fungovat už na přelomu let 2018 a 2019.

Jedinečný objev: Na Antarktidě našli po 106 letech koláč polárníka Scotta

13.08. 10:15

Londýn - Britský polárník Robert Falcon Scott na Antarktidě zanechal nečekané dědictví. Po 106 letech byl na Mysu Adare objeven zmrzlý ovocný koláč, který údajně patřil jeho výpravě, uvedl zpravodajský server BBC.

Od Antarktidy se odlomila kra o rozloze Ústeckého kraje, má hmotnost bilion tun

12.07. 14:58

Londýn - Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun. Její rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních, tedy víc než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.

Testováno v Antarktidě. Masarykova univerzita bude udělovat produktům novou známku

20.04. 16:55

Brno - Masarykova univerzita v Brně si zaregistrovala ochrannou známku Testováno v Antarktidě. Toto označení mohou získat výrobky či zařízení, jež se osvědčí v extrémních podmínkách ledového kontinentu.

Velké výorčí: Mendelova polární stanice v Antarktidě slaví deset let

19.02. 14:14

Brno - 22. února 2007 začala na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova fungovat Mendelova polární stanice, kterou provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU). Za deset let má na svém kontě několik vědeckých objevů.

Vědci očekávají, že se od Antarktidy odlomí mocná ledová kra. Co hrozí?

Aktualizovali jsme 7.1.2017, 21:34, 07.01. 10:02

Oslo - Ledová kra o odhadované rozloze více než 5000 kilometrů čtverečních se podle vědců v nejbližší době odlomí od šelfového ledovce na západě Antarktidy. V posledních letech se totiž v ledu vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a pouhých 20 kilometrů ledu nyní drží kru na místě, aby…

Kerry navštívil Antarktidu, aby prozkoumal nacistickou UFO základnu? Konspirátoři mají žně

01.01. 10:35

Washington – Americký ministr zahraničí John Kerry navštívil Antarktidu, aby prozkoumal pozůstatky tajné nacistické UFO základny. Právě to tvrdí konspirační teoretici, kteří se o zařízení na zmrzlém kontinentě zajímají.

Tým českých odborníků odlétá na výpravu do Antarktidy

28.12. 13:46

Brno - Tým sedmnácti odborníků z Masarykovy univerzity dnes odlétá na Mendelovu polární stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. K pokusům jim budou nově sloužit i bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou.

Antarktida se rozpadá na kusy? Vědci objevili obří trhlinu

Aktualizovali jsme 9.12.2016, 18:21, 09.12. 12:31

New York - Američtí vědci z NASA objevili v antarktickém ledu obří trhlinu o délce více než stovky kilometrů. Domnívají se, že je základem pro rozpad ledového kontinentu.

reklama
Fotogalerie