Články k tématu: Čas

V noci se změní čas. O hodinu více si přispíme

26.10. 20:02

V noci na neděli skončí letní čas. Ve 03:00 se hodiny posunou zpátky na 02:00, noc tak bude o hodinu delší. Nástěnné či náramkové hodinky si lidé budou muset posunout sami, čas v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky. Kdo bude touto dobou cestovat…

Kde se vzal "náš letopočet"? S narozením Ježíšem nemusí mít nic společného

Aktualizovali jsme 21.4.2019, 20:56, 21.04. 17:44

V průběhu historie se datovalo různými způsoby, od stvoření světa, založení města Říma, podle olympijských cyklů, podle vládnutí krále či jiného vládce a mnoha dalšími způsoby. Jedním z nejmladších způsobů datování je od narození Krista. Dlouho se dokonce nepoužívalo ani mezi křesťany.

Česko přechází na letní čas. Hodiny se posouvají dopředu

31.03. 00:46

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 se hodiny posunou o 60 minut dopředu, noc tak bude o hodinu kratší. Zatímco lidé si budou muset hodinky posunout sami, hodiny v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky.

reklama

Největšímu nesmyslu filmu Interstellar dodnes věří řada fanoušků

Aktualizovali jsme 10.3.2019, 16:17, 10.03. 09:25

Oceňovaný snímek Interstellar nejen že vyvolal mezi mladými lidmi zájem o fyzikální vědy, nakousl ale také řadu věcí, se kterými se současní vědci potýkají. Jednou z nich je různé plynutí času na základě gravitace. Ačkoliv ve filmu bylo jeho vyobrazení příliš přehnané, faktem zůstává, že čas jak ho…

Nestíháte v práci, rodinu zanedbáváte... Jak si zorganizovat život?

10.02. 13:47

Velké množství podnětů a úkolů každý den. Rodina, práce a koníčky. Vše skloubit dohromady v době, kdy je na výkony kladen obrovský důraz. Naučit se pravidla time managementu může být záchrana před spadnutím do bludného kruhu deadlinů.

Jak se žilo v době, kdy lidé neznali hodiny? Čas před pár stoletími nebyl důležitý

26.12. 08:26

V západní Evropě je dnes zvykem chodit všude načas, mít své aktivity pevně ohraničené časovou periodou a zejména se podle času orientovat. Když se na chvíli ocitneme bez hodinek nebo mobilu připadáme si úplně ztracení. Nicméně vnímání času je subjektivní záležitost a v historii lidé vždy…

Češi se radovali předčasně? Zrušení změny času se nejspíš odloží

01.12. 09:35

Střídání mezi letním a zimním časem mělo v zemích Evropské unie proběhnout naposledy příští rok. Evropská komise tak reagovala na veřejnou anketu, ve které se drtivá většina ze 4,6 milionů respondentů vyslovila pro zavedení jednotného času. Nyní to však vypadá, že se termín posune.

Může čas běžet pozpátku? Nový objev by mohl změnit celý svět

09.11. 09:57

Všichni považujeme za samozřejmost skutečnost, že ručičky hodin vždy běží kupředu a ukazují směrem do budoucnosti. Jenže podle fyziků mohou existovat podmínky, za kterých to neplatí.

Údajný cestovatel v čase prošel testem na detektoru lži: Byl jsem v roce 8 973 a bylo to neuvěřitelné

Aktualizovali jsme 13.10.2018, 22:57, 12.10. 16:06

William Taylor říká, že byl poslán britskou vládou do budoucnosti, kde lidé a kyborgové žijí společně. Podstoupil test na detektoru lži, ve kterém prošel.

Proč chodí někteří lidé všude pozdě? Podle odborníků mají vážný problém

23.09. 12:50

Hodinky v ruce, neustále v běhu a spěchu, často vypadají jako králík z Alenky v říši divů. Lidé, kteří mají neustále zpoždění, vypadají, jakoby neuměli vládnout svým časem. Často mohou popuzovat své okolí nejrůznějšími výmluvami, z nichž jedna je horší než druhá. Mohou však za to?

Pravidla společenské etikety: Je lepší přijít včas, nebo o chvíli později?

22.09. 13:29

Dochvilnost v Brazílii zrovna nepatří mezi výsady králů, a tak ji občas postrádáte i u místních obyvatel. Ukázat se na společenské akci na čas se v Brazílii jeví jako velké společenské faux pas. Platí jedno pravidlo, můžete přijít v podstatě kdykoliv, ale ne dříve než 30 minut po začátku akce.

Co by se stalo, kdybyste cestovali do minulosti a zabránili svému narození?

02.09. 08:00

Na konci června 2009 uspořádal významný vědec Stephen Hawking oslavu. Byly tam balónky, prvotřídní občerstvení i vychlazené šampaňské. Z hostů však nedorazil ani jeden. Vědec nad tím jenom mávl rukou, tohle přesně očekával, protože rozeslal pozvánky až poté, co jeho oslava skončila. Na párty chtěl…

Proč nikdy nebudeme moci cestovat v čase do minulosti?

29.06. 14:42

Brisbane - Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti…

Cestování v čase je možné? Žena tvrdí, že navštívila Zemi v roce 3812, předložila neuvěřitelný důkaz

Aktualizovali jsme 12.5.2018, 22:37, 10.05. 07:53

Je cestování časem opravdu možné? V posledních měsících se objevilo hned několik lidí, kteří tvrdili, že navštívili budoucnost. To je případ také ženy, která si říká Maria. Ta dokonce ukázala fotku o která tvrdí, že zachycuje planetu Mars v roce 3812.

Ve školách už nebudou ručičkové hodiny ? Učitelé je odstraňují, aby netraumatizovaly děti

Aktualizovali jsme 2.5.2018, 14:36, 02.05. 10:51

Školy ve Velké Británii odstraňují ručičkové hodiny z místností, kde žáci píší testy a zkoušky. Teenageři totiž nejsou schopni určit z nich správný čas, říká sdružení ředitelů a učitelů. Zprávu přinesl britský deník The Telegraph.

Co se stane ve světě za jedinou minutu? Tato čísla vám vyrazí dech

10.04. 08:13

Ačkoliv se minuta může zdát jako velmi krátká doba, během ní se na světě stane neuvěřitelné množství věcí. Server The Atlantic přinesl výběr tech nejpřekvapivějších a nejbizarnějších z nich. Dokazují, že naše planeta je sice mala, ale během jednoho otočení vteřinové ručičky se přihodí doopravdy…

Kosovo dočasně vyřešilo problém, který zpomalil radiobudíky a hodiny na mikrovlnkách

13.03. 21:26

Priština - Energetický problém, který v Evropě způsobil zpomalení radiobudíků či hodin v mikrovlnných troubách, se Kosovu podařilo dočasně vyřešit. S odvoláním na nejmenovaného kosovského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters.

V Evropě se zpožďovaly hodiny, může za to spor mezi Srbskem a Kosovem

08.03. 09:24

Londýn - Kvůli nedostatečným dodávkám elektřiny z Kosova kolísala frekvence v celé síti, což od poloviny ledna způsobovalo zpožďování některých měřičů času. Týká se to například radiobudíků, hodin na mikrovlnkách nebo na topeních.

Přišel jsem z roku 2030, tvrdí mladík. Podle detektoru lži říká pravdu. Co předpověděl lidstvu?

21.02. 08:03

V poslední době se s údajnými cestovateli v čase doslova roztrhl pytel. Poté, co se na internetu objevilo video s mužem, který tvrdí, že se zapojil do projektu CIA, díky kterému navštívil Zemi v roce 2118, se objevil další podobný snímek, který se stal virálem.

Je možné cestovat časem? Muž tvrdí, že navštívil Zemi v roce 2118, jako důkaz má tajemnou fotku

Aktualizovali jsme 19.2.2018, 14:15, 19.02. 06:58

Londýn - Starší muž, který si říká Alexander Smith, tvrdí, že je „cestovatelem v čase". Na videu v ruce drží strašidelný obrázek a tvrdí, že ukazuje Zemi v roce 2118. Je prý součástí tajného experimentu CIA. Zároveň varuje, že Zemi do roku 2050 navštíví mimozemšťané.

Cestování v čase? Dopředu to zřejmě půjde, do minulosti z jednoho prostého důvodu ne

15.01. 09:22

Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti zřejmě…

Pozor, tento článek brzy zmizí. Jak nás klame mozek? Budete překvapeni

Aktualizovali jsme 7.1.2018, 11:38, 07.01. 07:50

Časopis Psychological Science upozornil na zajímavou studii o tom, jak člověk vnímá čas. Například 1 minuta je pro lidský mozek něco jiného než 60 sekund.

Proč čas plyne jen dopředu? Podle vědců tomu tak být nemusí

02.01. 09:19

Všichni považujeme za samozřejmost skutečnost, že ručičky hodin vždy běží kupředu a ukazují směrem do budoucnosti. Jenže podle fyziků mohou existovat podmínky, za kterých to neplatí.

Nezapomeňte: V noci na neděli se změní čas, čeká nás o hodinu delší spánek

27.10. 17:46

Praha - V noci na neděli se změní čas, ve tři hodiny v noci se posunou hodinky zpět na 02:00. Budeme tedy o hodinu déle spát. Letní čas se vrátí 25. března. Střídání letního a zimního času opakovaně vyvolává diskuse, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda jsou vůbec k něčemu dobré.

reklama
Fotogalerie