Články k tématu: Jemen

Opuštěný tanker u Jemenu děsí celý svět. Hrozí katastrofa

Aktualizovali jsme 12.7.2020, 17:25, 12.07. 11:34

Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy, jemuž hrozí každou chvíli rozlomení. S odkazem na vyjádření nejmenovaného zdroje z organizace o tom informovala agentura AFP. Podle mezinárodních…

Hladomor, covid-19, cholera. Humanitární katastrofa v Jemenu se zhoršuje ještě víc

25.06. 10:07

Bez obrovské finanční pomoci se situace v Jemenu rapidně zhorší, varoval náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Jak uvedl, mnohem více lidí bude umírat hlady, podlehne nemoci covid-19 nebo choleře a mnozí rovněž uvidí umírat své neočkované děti.

Covid-19 způsobil v Jemenu katastrofu, Lékaři bez hranic vyhlásili sbírku na boj s pandemií

21.05. 18:40

COVID-19 způsobuje v Jemenu katastrofu. Nasvědčují tomu mimo jiné počty mrtvých ve zdravotnickém středisku pro léčbu tohoto onemocnění Lékařů bez hranic v Adenu, což je jediné zařízení na jihu Jemenu, které se plně věnuje pacientům s touto nemocí. Země potřebuje urgentně mezinárodní pomoc.

reklama

Tvrdá odplata. Bezpilotní letoun USA zabil vůdce jemenské Al-Káidy

07.02. 09:36

Spojené státy během operace v Jemenu zabily vůdce tamní odnože teroristické sítě Al-Káida, Kásima Rimího. Informoval o tom americký prezident Donald Trump, který tím potvrdil předchozí spekulace o vůdcově smrti. Jemenští radikálové pod Rimího vedením se před několika dny přihlásili k prosincovému…

Největší ropné pole v plamenech. Kdo zaútočil na Saúdskou Arábii? Něco tady nesedí

16.09. 14:41

Vysoce postavený činitel z americké vlády v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že satelitní snímky zasažených ropných zařízení v Saúdské Arábii nasvědčují tomu, že útok přišel z Íránu či Iráku, nikoliv z Jemenu. Odvolal se přitom na počet zásahů a jejich úhel.

V Jemenu zuří bitva o Aden. Arabská koalice zaútočila u prezidentského paláce

11.08. 12:15

Saúdskoarabská koalice dnes v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky.

Kam putují humanitární příspěvky? Většina z nich se rozkrade

31.12. 11:05

Do Jemenu proudí mezinárodní humanitární pomoc za miliardy dolarů, a přesto miliony tamních obyvatel čelí hladu. Podle zjištění agentury AP se valná část pomoci k adresátům nedostane a je rozkradena.

Při útoku dronu v Jemenu zemřelo šest členů al-Káidy

25.11. 19:50

Při náletu bezpilotního letounu v centrální části Jemenu zahynulo šest údajných členů teroristické sítě Al-Káida, uvedla agentura Reuters s odvoláním na jemenské bezpečnostní zdroje a místní obyvatele.

Arabská koalice se probíjí k přístavu Hudajdá. Konec jemenské války na obzoru?

04.11. 20:22

Jemenské vládní síly, které v zemi bojují s arabskou koalicí proti šíitským povstalcům, se přiblížily rudomořskému přístavu Hudajdá. Uvedla to dnes agentura Reuters. Boje se soustředí na oblasti kolem letiště, poblíž vjezdu východně od města a okolí univerzity, která leží čtyři kilometry od…

Peklo jemenské války: Dívka (†7) ze šokující fotky zemřela hlady

03.11. 12:36

V uprchlickém táboře na severu Jemenu zemřela hlady sedmiletá dívka Amal Husajnová, jejíž fotografie v reportáži amerického deníku The New York Times tento týden vyvolala šok a pobouření na sociálních sítích. Fotograf chtěl smutným obrázkem holčičky vyzáblé na kost upozornit na zhoršující se…

Proč musel zemřít saúdský novinář? Objevily se nové informace, případ nabírá jiný směr

29.10. 14:38

Zavražděný novinář Džamál Chášukdží chtěl zveřejnit informace o tom, že Saúdská Arábie v Jemenu použila chemické zbraně. Británie navíc věděla již tři týdny před Chášukdžího vraždou, že se Rijád chystal novináře unést. S odvoláním na tvrzení Chášukdžího blízkého přítele a zdroje v britských…

Komise OSN může nadále vyšetřovat zločiny v Jemenu

28.09. 17:39

Rada OSN pro lidská práva dnes prodloužila mandát vyšetřovatelům, kteří se zabývají situací v Jemenu. Členové rady hlasovali v Ženevě v poměru 21 proti osmi hlasům pro zachování vyšetřovatelského týmu, jehož členové ve své minulé zprávě konstatovali, že v Jemenu dochází k válečným zločinům. Tamní…

Zapomenutá válka v Jemenu, ve které má ruce od krve i Západ

Aktualizovali jsme 23.9.2018, 17:04, 22.09. 07:05

Jemen je země plná protikladů. Země vnitřně rozervaná nejen intervencí ze zahraničí, ale sporý mezi kmeny a náboženským vyznáním. Již před zahájením války v roce 2015 to byla jedna z nejchudších zemí planety, která měla za sousedy jedny z nejbohatších zemí planety. Navíc položená na strategickém…

Jemen je na pokraji existenční krize. Hladomor hrozí dalšímu milionu dětí

19.09. 16:25

Saná - Dalšímu milionu dětí ve válkou zmítaném Jemenu hrozí hladomor, oznámila organizace na ochranu dětí Save the Children. Hladem podle ní v současnosti trpí 5,2 milionu jemenských dětí. Za tragickou situací stojí válka, v jejímž důsledku stále rostou ceny jídla, zatímco se propadá jemenská měna.…

U přístavu Hudajdá v Jemenu vypukly těžké boje, 84 mrtvých

09.09. 18:00

Hudajdá - Boje v okolí jemenského přístavního města Hudajdá si v uplynulých 24 hodinách vyžádaly 84 mrtvých včetně 11 příslušníků provládních sil a 73 šíitských rebelů, kteří jsou známí jako Húsíové. S odkazem na zdroje v místní nemocnici o tom dnes informovala agentura AFP.

Lidé v Jemenu protestovali proti ekonomické krizi

02.09. 18:58

Aden (Jemen) - Stovky demonstrantů dnes v ulicích přístavního města Aden na jihu Jemenu vyjádřily nesouhlas se zhoršující se ekonomickou situací země, ve které od roku 2014 zuří občanská válka.

Útok v Jemenu, při němž zemřelo 50 lidí, byla chyba, přiznala koalice

01.09. 21:42

Rijád - Letecký útok arabské koalice v čele se Saúdskou Arábií, při kterém minulý měsíc zemřelo 51 lidí, včetně 40 dětí, neměl vojenské opodstatnění, staly se chyby.

Válečné zločiny v Jemenu? Arabská koalice zkritizuje zprávu OSN

30.08. 07:53

Rijád - Arabská koalice vedená Saúdskou Arábii, která bojuje proti šíitským povstaleckým Húsíům v Jemenu, zkritizovala novou zprávu o Jemenu, kterou zpracovali experti pověření OSN. Prý je nepřesná.

Experti OSN sepsali ostrou zprávu o konfliktu v Jemenu, kritizují mezinárodní koalici

28.08. 15:03

Saná/Ženeva - Bojové akce v Jemenu, které řídí mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, by mohly být považovány za válečné zločiny. Civilisty ohrožují ale i šíitští povstalci. Stojí to v nové zprávě expertů OSN.

Při bojích v Jemenu zahynul vysoce postavený vůdce Al-Káidy

25.08. 18:22

Saná - Při bojích v Jemenu před týdnem zahynul Ghálib Zajdí, vysoce postavený velitel místní odnože teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom agentura AP.

Další masakr civilistů? Arabská koalice údajně provedla nálety na uprchlický tábor v Jemenu

24.08. 12:32

Saná - Koalice vedená Saúdskou Arábií má na svém kontě v Jemenu další masakr civilistů. Čtvrteční nálety na západě země si podle šíitských povstalců vyžádaly životy 26 lidí, včetně čtyř žen a 22 dětí.

Jemenu hroí nová epidemie cholery

22.08. 21:21

New York - Jemenu hrozí třetí vlna epidemie cholery. Řekl to dnes mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

"Smrt Americe, smrt Izraeli!" V Jemenu panuje napětí, lidé dnes pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08. 21:57

Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51 obětí čtvrtečního bombardování, mezi nimiž je i 40 dětí.

Masakr dětí v Jemenu pobouřil svět: Byl to nejhorší války, zní z OSN

10.08. 16:02

Saná - Při čtvrtečním náletu arabské koalice v severojemenské provincii Saada zahynuly desítky lidí, mezi nimiž bylo mnoho dětí. Jemenští šíitští povstalci jsou ochotni spolupracovat při vyšetření masakru.

reklama
Fotogalerie