Články k tématu: Lidé

Konec je příjemnější, než si myslíme? Vědci zjistili, jak člověk vnímá umírání

Aktualizovali jsme 16:45, dnes 11:29

Umírání je pozitivnější zkušenost, než si většina lidí vůbec myslí, tvrdí psychologové. Nedávný průzkum YouGov ukázal, že 68 procent lidí ve Velké Británii se bojí smrti  - ale podle autorů nové studie je umírání „méně smutné a děsivé - a šťastnější - než si myslíte.“

Stěhování je pro lidi nebezpečné? V těle dokáže napáchat pořádnou neplechu

včera 09:37

Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie zveřejněná v odborném časopisu Cell naznačuje, že stěhování mezi některými zeměmi může hluboce ovlivnit bakterie, které žijí v našem zažívacím traktu:. To pak má zásadní dopad na naše zdraví.

Jak zachránit naši planetu? Vědci našli řešení, které se lidem nebude líbit

včera 08:01

Chcete zachránit planetu Zemi? Močte ve sprše. Takovou radu mají vědci pro všechny, kterým alespoň trochu záleží na tom, jak s místem, kde žijeme, zacházíme. Svůj návrh odůvodňují zejména masivním šetřením vody.

reklama

Zasáhnou naši planetu smrtící vedra? Lidský organismus něco takového nezvládne

Aktualizovali jsme 12.11.2018, 22:14, 12.11. 19:25

Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus prostě nezvládne. Uvádí to deník The Independent s tím, že kombinace extrémního tepla a vlhkosti může způsobit, že se lidé budou přehřívat a zemřou.

Bizarní kauza: Muž se soudí, protože chce být o 20 let mladší

12.11. 13:56

Kuriózní případ musí řešit soudy v Nizozemí. Muž, který pracuje jako „trenér pozitivity“, chce, aby mu úřad umožnily změnit jeho datum narození – a to o celých 20 let.

Máte slepé střevo? Nový výzkum ukázal, že vám hrozí mnohem horší věci, než zánět

10.11. 19:30

Funkce slepého střeva je pro vědce jednou z největších záhad lidského těla. Má se za to, že tato dnes nepotřebná část v budoucnu díky evoluci zmizí do té doby je ale prakticky neškodná, pokud nedojde k jeho zánětu. To si alespoň donedávna lékaři mysleli. Obří výzkum ale zjisti, že to není pravda.

Jak by vypadal svět beze zbraní?

10.11. 09:17

Představme si, že bychom měli nějaký kouzelný proutek, a ze světa by zmizely všechny střelné zbraně. Co by se stalo? ptá se BBC. Překvapivě i mnoho negativního.

Musíme v zimě nosit čepici? Lidé věří naprosté hlouposti, varuje expert

08.11. 08:41

Zima se blíží. Teploty panující v posledních dnech vás už možná donutily vytáhnout zimní bundy – a možná i čepice a šály. Jistě znáte onu poučku, že z hlavy uniká nejvíce tepla a že je tedy dobré na ní něco nosit. Jenže podle vědců je to trošku jinak.

Proč rána do brňavky tak bolí? A co vše může způsobit?

08.11. 07:56

Každému z nás se už zajisté „povedlo“ pořádně se bouchnout do brňavky. Tušíte, proč to tak bolí? Odpověď na tuto otázku není příliš složitá, pokud máte základy anatomie, horší je to ale v případě tzv. syndromu kubitálního tunelu. Jeho léčba je svízelná.

Blíží se vlna propouštění? Nezaměstnanost je na absolutním dně, počet lidí bez práce poroste, tvrdí odborníci

06.11. 13:15

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 2,8 až 2,9 procenta za zářijových tří procent, vyplývá z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Nezaměstnanost tak zřejmě letos podle analytiků dosáhla svého dna a v dalších měsících bude stagnovat nebo mírně růst. Úřad práce zveřejní data ve čtvrtek 8. listopadu.…

Nejdelší studie na světě měla trvat 63 let, skončila ale fiaskem

06.11. 07:57

V roce 1950 odstartovala unikátní studie, která měla trvat přesně 63 let. Vědci chtěli zjistit, jak se lidé za tu dobu promění a jaké rozdíly v jejich chování budou ve 14 a v 77 letech života. Nikoho ale tehdy nenapadlo, že pokud o testovaných lidech nebudou mít pravidelné informace, po více než…

Užíváme antibiotika špatně? Vědci varují, že si můžeme pořádně ublížit

05.11. 18:36

Už dlouho se mluví o tom, že svět čelí globální zdravotní hrozbě kvůli antimikrobiální rezistenci. Nadměrné užívání antibiotik je považováno za závažné nebezpečí, které zvyšuje šanci, že si bakterie vyvinou schopnost překonat i naše nejlepší léky. Podle vědců lidé v tomto směru dělají jednu zásadní…

Chcete se vyhnout cukrovce? Lékaři ví, jak na to

04.11. 16:45

Cukrovka druhého typu trápí na světě miliony lidí. Tato záležitost je zatím trvale neléčitelná a stává se tak chronickým problémem. Vědci odhalili, že je možné diabetu předejít.

Lidstvu hrozí masivní slepota? Do roku 2050 nás může postihnout katastrofa

04.11. 13:05

Podle studie australských vědců může v roce 2050 chodit po světě miliarda slepých lidí. Ztráta zraku hrozí zejména těm, kteří už dnes trpí krátkozrakostí. Problémy se zrakem má po celém světě stále více lidí, nejhorší je situace ve Východní Asii.

Jak se bránit útoku včely a vosy? Zaručeně pomáhá pouze jediný způsob

04.11. 07:47

Včely a vosy mohou být pro člověka nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. A teď nemáme na mysli pouze lidi alergické na jejich žihadlo. Tento hmyz dokáže napáchat pořádnou paseku, pokud vám sedne například na sklenici s pitím a vy ji vypijete. Jak se včelám a vosám ubránit? Poměrně lehce

Babské povídačky? Vědci zjistili, jak úplněk působí na lidské tělo

03.11. 14:55

Patříte mezi ty, kterým se hůře usíná ve chvíli, kdy je Měsíc v úplňku? Této záhadě se vědci věnují poměrně dlouhou dobu a snaží se rozluštit, jaký má vliv na naši psychiku. Uspokojivou odpověď ale dodnes nikdo nepřinesl, a možná si na ni ještě počkáme. Nikdo zatím totiž neví, co přesně se při…

Čeho se lidé v minulosti báli ze všeho nejvíce? Nemoci, která řádí dodnes

03.11. 12:40

I ve 21. století v době pokročilé medicíny a antibiotik nahání mor pořád hrůzu, ačkoli už není takovou ranou jako kdysi. V 15. století si v Evropě vyžádal 50 milionů životů. Odhaduje se, že při třech velkých pandemiích překročila celková bilance až 200 milionů mrtvých.

Jak zbohatnout v loterii? Matematik, který 14krát vyhrál, vymyslel fungující systém

03.11. 11:46

Šance, že vás trefí blesk, je naprosto minimální, přesto je 4x větší než ta, že vyhrajete v loterii. Podle rumunského ekonoma Stefana Mandela je ale i loterie jen hra s čísly, a jako taková má svá pravidla, která lze úspěšně obejít.

Skryté symptomy rakoviny: S jakými příznaky je lepší jít k lékaři?

03.11. 10:15

Každý z nás nejspíš ví, že když začne vykašlávat krev, je nejvyšší čas všeho nechat a běžet k doktorovi. Může to totiž být rakovina. Tu ale mohou signalizovat i příznaky, které si s ní mnohdy nespojujeme.

Mýty o první pomoci, které Čechy děsí: Můžeme resuscitací zlomit žebra a musíme propíchnout jazyk?

03.11. 08:43

Je neoddiskutovatelný fakt, že včasná resuscitace zachraňuje životy. Pokud byste se svých přátel nebo kolegů zeptali, jestli by dokázali v případě potřeby poskytnout první pomoc, pravděpodobně byste se většinou setkali s kladnými ohlasy. Když ale přijde na věc, řada lidí se resuscitaci vyhýbá,…

Proč máme střevní potíže? Problémy nemusí způsobovat jen jídlo

02.11. 08:15

Lékaři z britské De Montfort University zjistili podivuhodnou věc. V povlečení se podle nich vyskytuje bakterie způsobující infekční chorobu. Podle vědců tuto bakterii nezahubí ani praní ložního prádla ve speciálních dezinfekčních přípravcích.

Novodobý mor lidstva? Jedním z největších zabijáků nejsou nemoci ani nehody

Aktualizovali jsme 1.11.2018, 22:22, 28.10. 17:29

Ve historii lidstva pomáhala nucená izolace zboží a osob při příjezdu do přístavu, karanténa, omezit šíření moru v Evropě. Dnes je všechno jinak. Globalizace způsobila, že tato opatření jsou neúčinná. Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů…

Změny počasí jsou horší než terorismus? Vědci zjistili, co nejvíce trápí Čechy

Aktualizovali jsme 1.11.2018, 16:54, 01.11. 13:28

Lidé změny počasí zvládají jen s obtížemi a na mnoho z nich působí hůře, než co jiného. Zjistili to kanadští vědci, kteří svou studii publikovali v časopise Plos One. V ní uvádějí, že pro mnoho lidí po celém světě včetně Česka jsou teplotní výkyvy větším šokem, než teroristické útoky.

Dámy snášejí nemoci lépe než pánové? Podle lékařů jen do tohoto věku, pak je vše jinak

01.11. 13:59

Mnoho žen už zažilo období, kdy mužský člen rodiny kvůli chřipce, nachlazení nebo ucpanému nosu se tvářil, jako by každou vteřinou měl umřít. Za tímhle "přeháněním" však bude něco pravdy, zjistili vědci. Podle nich totiž "mužská chřipka" skutečně existuje. A ano, muži při ní neskutečně trpí.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie