Články k tématu: Lidé

Co se stane, když vypijeme krev? Drží nás naživu, přitom je vysoce nebezpečná

Aktualizovali jsme 8.2.2019, 21:57, 07.02. 17:03

Červená tekutina, která se na vzduchu rychle sráží. Krev má mnoho specifik a zvláštností, pro tělo je ale nezbytná a životně důležitá. Co se však stane, když ji vypijeme?

Stres není jen o psychice. Člověka může fyzicky zmrzačit

08.02. 20:53

Bolení hlavy, nevolnost, a dokonce zubní kazy jsou překvapivé způsoby, jak tělo dává najevo úzkostný stav. Chronický stres může také doslova zmenšit část mozku, která hraje zásadní roli v paměti.

Nejznámější pokus na světě k ničemu není? Lidé ho pochopili úplně obráceně

08.02. 09:15

O této slavné kočce jste už jistě někdy slyšeli. Určitě víte, že má být mrtvá nebo živá a že se tím vědec asi snažil něco dokázat. Ale co vlastně? Pojďme se zblízka podívat na jeden z nejzajímavějších myšlenkových experimentů v historii vědy.

reklama

Odhalujeme tajemství lékařské etiky: Kdy vám může doktor lhát?

07.02. 20:18

Vztah pacienta a doktora by měl být co nejupřímnější. Čím více doktor ví, tím lépe může pomoci. Jenže často se pak dozví citlivé či intimní informace. Proto existuje princip lékařského tajemství. Kdo je vázán povinnou mlčenlivost a o čem přesně může lékař hovořit?

Proč děti odmítají jíst zeleninu? Možná za to ani nemohou, tvrdí vědci

Aktualizovali jsme 7.2.2019, 18:12, 07.02. 16:18

Zná to téměř každý rodič: jejich potomek zásadně odmítá jíst zeleninu. Většina z nás si řekne, že jsou děti prostě jen mlsné a raději by hamburger a kolu. Jenže vše může být jinak, zjistili vědci z univerzity v Yale ve své studii.

Jak bude vypadat život za tisíc let? Na lidech se změní úplně vše

Aktualizovali jsme 6.2.2019, 22:06, 03.02. 14:11

Za 1000 let budou lidé vypadat úplně jinak než dnes. K lidské přeměně přispěje umělá inteligence a vývoj techniky, změna klimatu i genetické mutace. Podle nadšenců a odborníků z AsapScience bude mít lidstvo například červené oči a tmavší pleť.

Nesmrtelnost na dosah? Zastavit stárnutí je možná lehčí, než si myslíme

06.02. 17:02

Už od pradávna se lidé snaží najít lék na nesmrtelnost, nebo alespoň způsob, jak omládnout. Americká společnost Bioviva nyní tvrdí, že se jí díky moderní genové terapii podařilo zvrátit přirozené následky stárnutí. Informoval o tom server Science Alert.

V jakém stavu je naše planeta? Vědci mají znepokojivé zprávy, nic jsme nevyřešili

06.02. 10:47

Planeta Země je v přímém ohrožení a každou vteřinu se snižuje šance lidstva na přežití. Alespoň takhle černě vidí naši budoucnost vědci z celého světa. Naposledy se spojili před 25 lety, aby varovali svět o možných tragédiích, nyní alarmují znovu - svět žádnou katastrofickou hrozbu nevyřešil ani…

Stejně zní, jinak se píše. Proč existuje měkké "i" a tvrdé "y"?

05.02. 14:14

Až na výjimky jsou vyjmenovaná slova něčím, co žáky – a často i dospělé – děsí. Věty vyučujících jako „Musíš si to pamatovat, i kdybych tě vzbudil o půlnoci“ si pravděpodobně zažila většina. Jak jsme ale k vyjmenovaným slovům přišli?

Závislost na práci? Workoholismus je vážná nemoc, od našich představ se značně liší

05.02. 10:48

Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš. Workoholismus ničí lidem životy.

Je pravda nuda? Vědci zjistili, proč lidé věří dezinformacím

04.02. 17:04

Letošní rok světem opět hýbe fenomén "fake news" a alternativních informací, kdy černá je bílá, dole je nahoře a nic není pravdivé. Stačí někde zmínit, že máte "alternativní údaje" a strhne se mela. Lidé prostě nevěří tomu, že jim každodenní tisk přináší objektivní informace, proto hledají zastání…

Obézní lidé vnímají svět jinak? Podle studie vidí jiné věci než hubení

Aktualizovali jsme 3.2.2019, 22:01, 03.02. 12:53

Obézní lidé podle výzkumu vidí vzdálenosti jako delší a kopce jako strmější, než opravdu jsou. Podle vědců to má takové lidi odradit od cvičení a námahy "navíc". Aniž by takové myšlenky ovládali, dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Nejstřeženější místa světa: Na těchto vás zatknou nebo rovnou zastřeli

01.02. 21:33

Vojenské a státní instituce podléhají přirozeně kontrole, o čemž se přesvědčil už kdejaký návštěvník. Málokdo se setkal s přísnějším bezpečnostním systémem než během dovolených na letištích. Na světě však existují místa, která si nesmíte ani zvenčí vyfotit, nebo se přiblížit na pozemek, aniž by vás…

Vyjdou z psychiatrie a neumí používat peníze. Jaký má léčba duševně nemocných smysl?

28.01. 12:12

Péče o duševně nemocného člověka v psychiatrické nemocnici je o několik tisíc Eur ročně dražší než při využití komunitních center. Celá řada pacientů je navíc dlouhodobě hospitalizována jen proto, že neexistují jiné služby, které by jim umožnily žít v přirozeném prostředí. Studii vědců z Národního…

Nikdy úplně nezemře. Seznamte se s "nesmrtelnou" Susan Potterovou

Aktualizovali jsme 26.1.2019, 13:18, 26.01. 11:43

Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky americkým lékařům totiž můžete zůstat na naší planetě i dlouho po své smrti. Sice jen ve virtuální podobě, ale posloužíte tím dobré věci.

Hrozí světu ničivá pandemie? Vědci popsali důvody, kvůli kterým se obávají katastrofy

Aktualizovali jsme 25.1.2019, 22:06, 25.01. 10:52

Lidstvo naší planety může již brzy čelit velké pandemii. Jsme v nejrizikovější době, jaká zde zatím byla, varují experti na veřejné zdravotnictví pro CNN. Shoda panuje také na tom, že příští pandemická vlna nějaké choroby bude nečekaná a lidstvo se na ni musí připravit.

Káva místo léků? Největší mýty kolem domácí léčby bolesti hlavy

25.01. 18:07

Bolest je nejčastějším projevem, že je s naším organismem něco v nepořádku, a zažil ji už každý z nás. Jednou z nejčastějších bolestí je bolest hlavy, která dokáže být velmi nepříjemná a člověka vyřadit z jeho pravidelné denní činnosti. Přesto existuje několik rad, jak se jí zbavit rychle a…

Proč ráno vidíme spoustu věcí jinak, než večer? Vědci odhalili, co se děje v mozku

24.01. 18:55

Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek si do rána utřídí v hlavě myšlenky, které dokáže oddělit od emocí a přinést na celou věc jiný pohled. Ve skutečnosti ale celý princip funguje trochu jinak.

Co se nám může stát, když při čištění zubů spolkneme zubní pastu?

24.01. 17:50

Zubní pasta je vymoženost, bez které si neumíme moderní život představit. Nejen že zabraňuje nepříjemnému zápachu z úst, především ale udržuje naše zuby čisté a zdravé a brání proti vzniku zubního plaku, zánětu dásní a zubních kazů. Může pro nás ale zároveň být nebezpečná?

Zima tvrdě dopadá na bezdomovce. Jak přežívají noční mrazy?

24.01. 16:36

Rtuť v teploměrech klesla pod nulu, mnozí bezdomovci přesto nevyhledali teplo nocleháren. Nejčastěji za to mohou různé druhy strachu. Nový projekt však dal naději i těm, kteří se třeba bojí kontaktu s cizími lidmi. Stačí přitom příspěvek v řádu několika stovek korun.

Chcete, aby byl tento rok výjimečný? Potřebujete začít výjimečně myslet, říká psycholožka

22.01. 08:50

Jak už jste možná zjistili sami, štěstí je přeceňovaná věc. Pokaždé už máme skoro pocit, že je to v kapse, a život brzy přinese zklamání. Jestliže chcete, aby byl tento rok výjimečný, potřebujete začít výjimečně myslet. Jak na to? S tím radí psycholožka, psychoterapeutka a lektorka Alžběta…

Kolaps společnosti? Svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

21.01. 20:02

Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok. Válka v ulicích by mohla být po roce 2020 běžnou normou, protože neklid mezi občany může vést k výbuchu násilí, varuje vědec.

Tichý infarkt. Nemoc, o které nebudete vědět, dokud nebude pozdě

21.01. 18:20

Infarkt v dnešní společnosti patří mezi hlavní příčiny úmrtí lidí. Jak ale s odkazem na studii, která vyšla v lékařské publikaci Circulation, varuje americký deník TIME, 45 % všech infarktů jsou případy bez symptomů.

Budeme opět přepisovat učebnice ? Vědci objevili další dílek své evoluční skládačky

21.01. 17:40

Náhodný nález kostry podobné dnešnímu člověku zase jednou mění dějiny lidské evoluce. Vědci mohou po desetiletém výzkumu konečně potvrdit, že do učebnic biologie bude třeba zanést dalšího z našich předků.

reklama

Fotogalerie