Články k tématu: moldávie

Krize v Moldavsku má dohru. Rival proruského prezidenta Dodona uprchl ze země

15.06. 17:49

Politická a ústavní krize v Moldavsku skončila, ohlásil prezident Igor Dodon. Stalo se tak poté, co ústavní soud dnes na jeho žádost zrušil svá rozhodnutí, která podle prezidenta krizi vyvolala. O zrušení kontroverzních verdiktů informoval podle tiskových agentur předseda ústavního soudu Mihai…

Brusel má zájem na dalším sbližování s Moldavskem, problémem je volební zákon

26.02. 15:15

Brusel - Evropská unie má zájem na dalším politickém sbližování s Moldavskem. Důležité reformy v zemi začaly v roce 2016, ovšem nový moldavský volební zákon neřeší některá klíčová doporučení Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Moldavský prezident nezakázal ruskou televizi. Ústavní soud ho zbavil pravomocí

05.01. 16:35

Kišiněv - Moldavský ústavní soud dnes dočasně zbavil pravomocí prezidenta Igora Dodona, který odmítal zákaz některých ruských médií v zemi. Dodon argumentoval, že sporný zákon omezí právo moldavských občanů na informace a zavádí v zemi cenzuru.

reklama

Moldavsko zakázalo ruskému vicepremiérovi Rogozin vstup do země

02.08. 16:57

Kišiněv - Moldavsko prohlásilo místopředsedu ruské vlády Dmitrije Rogozina za nežádoucí osobu, vicepremiér tak má zakázaný vstup do země i tranzit přes její území.

Moldavsko žádá stažení ruských vojáků z Podněstří

21.07. 22:28

Kišiněv - Moldavští zákonodárci dnes schválili symbolické prohlášení, v němž po Rusku požadují, aby stáhlo své vojáky z povstaleckého Podněstří.

Spor o Rusa v Podněstří? Moldavský prezident se hádá s vládou

20.07. 16:04

Kišiněv - Mezi prozápadní moldavskou vládou a proruským prezidentem Igorem Dodonem se rozhořel spor kvůli chystané cestě ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina do Moldavska, při níž má navštívit i povstalecké Podněstří.

Starosta hlavního města Moldávie byl zatčen kvůli podezření z korupce

26.05. 09:36

Kišiněv - Moldavsko dlouhodobě sužuje korupce, ledy se však začínají hýbat. Primátor metropole Dorin Chirtoaca (38) byl ve čtvrtek večer zatčen kvůli podezření, že zařídil výhru v soutěži na stavbu parkovišť firmě, která mu údajně slíbila třináctiprocentní podíl ze zisku.

Moldavský premiér chce přilákat další české investory

09.05. 14:35

Praha - Moldavský premiér Pavel Filip dnes v Praze jednal s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou. Kišiněv má zájem o další investory z ČR. Mohli by se zapojit například do projektů zaměřených na modernizaci a hospodářský rozvoj Moldavska.

Mezinárodně neuznávané Podněstří volí prezidenta, Rusko vše bedlivě sleduje

11.12. 16:58

Tiraspol - V Podněstří, které se v krvavém konfliktu na počátku 90. let odtrhlo od Moldavska, se dnes konají prezidentské volby. Mezinárodně neuznaný stát dlouhodobě usiluje o připojení k Rusku.

Nový moldavský prezident chce zrušit asociační smlouvu s EU

14.11. 19:15

Moskva - Nově zvolený moldavský prezident Igor Dodon chce úzce hospodářsky spolupracovat s Ruskem a vyhlásit referendum o zrušení asociační smlouvy s Evropskou unií.

Prezidentské volby v Moldavsku: Proruský kandidát porazil někdejší ekonomku Světové banky

13.11. 22:14

Kišiněv - Novým prezidentem Moldávie se dnes v druhém kole voleb stal proruský kandidát Igor Dodon. Porazil někdejší ekonomku Světové banky Maiu Sanduovou.

O moldavském prezidentovi rozhodne druhé kolo voleb

31.10. 08:15

Kišiněv - První kolo prezidentských voleb v Moldávii vyhrál proruský kandidát Igor Dodon, když obdržel 48,5 procenta hlasů. Někdejší ekonomka Světové banky Maia Sanduová, která podporuje prozápadní kurz země, získala 38,2 procenta. Oba se utkají ve druhém kole 13. listopadu.

Moldávie v přímé volbě vybírá nového prezidenta

30.10. 10:18

Kišiněv - Občané Moldávie dnes poprvé v přímé volbě vybírají nového prezidenta. Země je rozdělená mezi proevropské a proruské stoupence. Favoritem je vůdce opozičních socialistů Igor Dodon, který propaguje těsnější vztahy s Moskvou.

Podněstří zahájilo přípravy na připojení se k Rusku

09.09. 15:44

Moskva - Vůdce separatistického Podněstří vydal nařízení k zahájení příprav na připojení regionu k Rusku. Jde o politický nátlak Moskvy na Moldávii, kde se budou brzy konat prezidentské volby.

Policie rozháněla v Kišiněvu slzným plynem protivládní protest

28.08. 10:45

Kišiněv - Slzným plynem rozháněla moldavská policie v sobotu v hlavním městě Kišiněvu demonstranty, kteří se snažili narušit vojenskou přehlídku uspořádanou v rámci oslav 25. výročí nezávislosti země.

Moldávie se bouří. Nelíbí se jí ruské manévry v Podněstří

18.08. 12:19

Kišiněv - Moldávie vyjádřila ostrý nesouhlas s opakovanou účasti ruských vojáků na manévrech v separatistickém Podněstří. Ministerstvo zahraničí v Kišiněvě si povolalo ruského velvyslance a předalo mu nótu.

Bývalý premiér Moldávie u soudu omdlel. Tři týdny držel hladovku

21.06. 15:15

Kišiněv - V Kišiněvě byl odložen proces s expremiérem Vladem Filatem, který je obviněn z korupce a defraudací. Politik drží už tři týdny hladovku, dnes při příchodu do soudní síně omdlel.

Sobotka se se svým moldavským protějškem bavil o ekonomice, ale i Ukrajině

10.06. 16:41

Kišiněv – Šéf českého kabinetu Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes jednáním s moldavským premiérem Pavlem Filipem zahájil návštěvu Moldávie. Spolu s premiérem přijela do země početná podnikatelská mise.

Mládek a Sobotka navštíví Moldavskou republiku

03.06. 13:04

Praha - Za týden navštíví Sobotka Moldavskou republiku, oficiální návštěvy se bude účastnit také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Oznámil to dnes úřad vlády v tiskové zprávě.

Neštěstí v Moldávii: Zřítil se tam vrtulník záchranky, čtyři lidé zemřeli

02.06. 15:55

Kišiněv - V Moldavsku se dnes zřítil vrtulník rumunské záchranné služby, zemřeli čtyři lidé. Příčiny neštěstí se vyšetřují.

Násilnositi u rumunských hranic. Americký konvoj porušil ústavu

03.05. 13:10

Kišiněv - Na cvičiště u moldavské metropole Kišiněv dnes dorazil americký vojenský konvoj. Proruská opozice se snažila průjezdu od rumunských hranic všemožně zabránit, došlo i k násilnostem.

reklama
Fotogalerie