Články k tématu: referendum

Policejní násilí při referendu v Katalánsku? Podle EU je přiměřené použití síly zcela v pořádku

16.10. 13:45

Barcelona/Brusel – Evropský parlament konečně otevírá debatu na situaci v Katalánsku, i když dokola opakuje, že se jedná o vnitřní záležitost Španělska. Vice prezident komise Frans Timmermans se netají svým příklonem k centrální vládě v Madridu. Politik se vyjádřil před novináři, že vnímá pokus…

V Innsbrucku nebudou ZOH 2026, obyvatelé Tyrolska byli v referendu proti

15.10. 21:12

Innsburck - Innsbruck se nebude ucházet o pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026. Pro "ne" hlasovalo v tyrolském referendu 53,35 procenta voličů.

Budovu katalánského parlamentu v Barceloně před jednáním střeží policie

10.10. 16:01

Barcelona - Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont by dnes na zasedání parlamentu mohl vyhlásit nezávislost Katalánska na Španělsku. Policie kvůli možným problémům zaujala strategické pozice u sídla zákonodárného sboru a uzavřela i nedaleký park.

reklama

Starostka Barcelony je proti vyhlášení nezávislosti Katalánska, vyzývá k dialogu

09.10. 21:47

Barcelona - Oblíbená starostka Barcelony Ada Colauová se postavila proti snahám separatistického vedení Katalánska.

V Brazílii se konalo referendum o nezávislosti

08.10. 11:31

Brasília - Voliči ve třech státech na jihu Brazílie v neformálním referendu hlasovali o tom, zda se chtějí od země odtrhnout a vytvořit nový stát.

Katalánsko zná výsledky referenda. 90 procent lidí chce odtržení

06.10. 19:52

Barcelona - Katalánská vláda dnes zveřejnila konečné výsledky referenda o nezávislosti. Zúčastnilo se ho 43 procent voličů a 90,1 procenta z nich se vyslovilo pro odtržení od Španělska. Madrid plebiscit neuznává.

Katalánský parlament bude v pondělí jednat o nezávislosti

04.10. 16:53

Bracelona/Berlín - Katalánský parlament se bude vyhlášením nezávislosti zabývat příští pondělí. Zařazení tématu navrhli poslanci ze stran Junts Pel Sí a CUP podporujících samostatnost regionu. Separatisté mají ve 135členném katalánském parlamentu 72 křesel.

Statisíce lidí v Katalánsku protestovali proti policii

03.10. 19:02

Barcelona - V katalánské metropoli Barceloně se na protest proti policejnímu násilí, které doprovázelo nedělní referendum o nezávislosti Katalánska, sešlo asi 300 tisíc lidí.

Vyhlásí Madrid stav obležení a stanné právo? Katalánsko trvá na nezávislosti

03.10. 16:42

Bracelona - Tisíce Katalánců se v rámci dnešní regionální stávky sešly před barcelonským sídlem federální policie na protest proti nedělnímu policejnímu zásahu. Katalánský premiér Carles Puigdemont i přes odmítavý postoj Madridu říká, že výsledek plebiscitu opravňuje regionální parlament k…

Španělská premiér na setkání s šéfy opozičních stran obhajoval zásah policie v Katalánsku

03.10. 08:01

Madrid - Premiér Španělska Mariano Rajoy při setkání s šéfy opozičních politických stran obhajoval nedělní policejní zásah v Katalánsku, kde regionální vláda uspořádala referendum o nezávislosti. 

Europarlament bude ve středu diskutovat o násilí při katalánském referendu

02.10. 20:00

Štrasburk - Evropský parlament dnes v úvodu svého plenárního zasedání mimořádně zařadil do programu diskusi o násilnostech provázejících nedělní kontroverzní referendum o nezávislosti v Katalánsku; poslanci se tomuto bodu budou věnovat ve středu.

Proruská média a účty na twitteru zveřejnily stovky příspěvků ke katalánskému referendu

02.10. 19:01

Madrid - Za posledních 48 hodin (údaje k 14:51 SELČ) zveřejnilo asi 600 twitterových účtů podezřelých ze šíření ruské propagandy minimálně 1285 příspěvků týkajících se katalánského referenda. Teorii o ruských snahách ovlivnit referendum už minulý týden zkoumala Laboratoř digitálního forenzního…

Katalánský premiér trvá na tom, že je referendum platné

02.10. 16:18

Barcelona - Šéf katalánské vlády Carles Puigdemont dnes uvedl, že do sporu Barcelony s Madridem po nedělním neoficiálním referendu o nezávislosti by se mělo vložit jako třetí strana mezinárodní společenství.

Smutný den, ale vše může být ještě horší, píše španělský deník o referendu

02.10. 15:36

Madrid/Barcelona - Katalánská a celostátní média komentují nedělní události kolem referenda o nezávislosti různě. Deník El País na začátku víkendu označil referendum za "výsměch", dnes ale obrátil.

Řešení referenda násilím je chyba, zní z Česka. Tím, že někoho zmlátíte pendrekem, jeho názor nezměníte

02.10. 13:22

Praha - Čeští politici odmítli tvrdý zásah španělské policie při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Události v Barceloně komentovali také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš.

Katalánský premiér je lstivý, tvrdí komentátor. Hrozí druhá občanská válka?

02.10. 13:20

Brusel - Kvůli násilnostem, které provázely nedělní referendum v Katalánsku, se na Španělsko valí kritika, ozývají se ale i jiné názory. Komentátor Tunku Varadarajan pro server Politico napsal, že plebiscit byl platonským ideálem zmanipulovatelného hlasování. Šlo prý o napodobeninu demokracie,…

Krize pokračuje: Katalánští separatisté vyzvali ke generální stávce, chtějí vyhlášení nezávislosti

02.10. 08:56

Barcelona – Odbory spolu s katalánskými separatisty vyzvali katalánskou vládu k vyhlášení generální stávky. Jde o reakci na policejní násilí, které doprovázelo nedělní hlasování o nezávislosti.

Získali jsme právo mít nezávislý stát, volá po referendu katalánský premiér

02.10. 08:45

Barcelona - Referenda o nezávislosti Katalánska, která se konalo v neděli, se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Celý svět se znepokojením sledoval především zásah policie, při kterém utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33…

Reerendum v Katalánsku skončilo, nejméně 760 lidí bylo zraněno

01.10. 21:15

Barcelona - V Katalánsku se po 20:00 SELČ podle plánu začaly uzavírat volební místnosti, ve kterých se od rána konalo referendum o nezávislosti autonomní oblasti. Zájem o plebiscit byl značný, navzdory brutálním zásahům španělské policie.

Skotská premiérka se zastala Katalánců: Nechte lidi v klidu hlasovat, žádá

01.10. 19:04

Barcelona - Policejní brutalitu, která provázela dnešní katalánské referendum, odsoudia skotská premiérka Nicole Sturgeonová. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí.

Katalánská policie odmítla rozkazy z Madridu, nebránila voličům v referendu

01.10. 19:02

Barcelona - Zatímco španělská policie dnes surově zasahovala v Katalánsku obušky a gumovými projektilyi, místní regionální policejní síly se naopak k voličům chovaly přívětivěji.

Postup v Katalánsku je přiměřený, zastala se policie španělská vicepremiérka

01.10. 16:31

Madrid - Španělská vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría prohlásila, že policie zasáhla v Katalánsku proti dnešnímu referendu profesionálně a přiměřeně.

Španělský stát dnes ztratil mnohem více než kdy dříve, zní z Katalánska

01.10. 14:53

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont označil postup policie proti účastníkům dnešního referenda za "neoprávněný, nepřiměřený a bezohledný". Sám vhodil svůj hlasovací lístek v jedné z volebních místností poté, co policie zablokovala školu v obci Sant Julia de Ramis na severu Katalánska,…

V Barceloně je to divoké: Policie použila gumové projektily, voliči utíkají. Několik osob bylo zatčeno

01.10. 13:11

Barcelona - Španělská policie dnes proti stoupencům nepovoleného plebiscitu o katalánské nezávislosti použila gumové projektily. Svědci hlásí zraněné, několik osob bylo zatčeno. Zájem o účast v referendu je na některých místech značný.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací