Články k tématu: referendum

Konec brexitu? Polovina Britů si přeje nové referendum

03.12. 22:03

Londýn - Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters.

Australané v referendu odsouhlasili manželství homosexuálů

15.11. 11:12

Sydney - Australané se v referendu vyslovili pro manželství homosexuálů. Vláda se bude snažit prosadit příslušný zákon v parlamentu ještě letos. Na mohutnou oslavu v Sydney přišel i šéf společnosti Qantas Alan Joyce, který se ke své homosexuální orientaci otevřeně hlásí.

Australského hlasování o sňatcích homosexuálů se zúčastnilo 80 procent

07.11. 09:25

Canberra - Nezávazného plebiscitu o tom, zda by Austrálie měla umožnit homosexuálům uzavírat manželství, se prozatím zúčastnilo 80 procent oprávněných voličů. Hlasování je poštovní.

reklama

Češi nejsou připravení na obecné referendum. Byla by to zhouba, myslí si Rychetský

03.11. 16:42

Praha/Brno - Do diskuze o zavedení přímé demokracie se vložil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj není Česko na obecné referendum připraveno. Připomněl, že s výjimkou Švýcarska referendum nikde nefunguje jako trvalá součást způsobu výkonu státní moci.

Policejní násilí při referendu v Katalánsku? Podle EU je přiměřené použití síly zcela v pořádku

16.10. 13:45

Barcelona/Brusel – Evropský parlament konečně otevírá debatu na situaci v Katalánsku, i když dokola opakuje, že se jedná o vnitřní záležitost Španělska. Vice prezident komise Frans Timmermans se netají svým příklonem k centrální vládě v Madridu. Politik se vyjádřil před novináři, že vnímá pokus…

V Innsbrucku nebudou ZOH 2026, obyvatelé Tyrolska byli v referendu proti

15.10. 21:12

Innsburck - Innsbruck se nebude ucházet o pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026. Pro "ne" hlasovalo v tyrolském referendu 53,35 procenta voličů.

Budovu katalánského parlamentu v Barceloně před jednáním střeží policie

10.10. 16:01

Barcelona - Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont by dnes na zasedání parlamentu mohl vyhlásit nezávislost Katalánska na Španělsku. Policie kvůli možným problémům zaujala strategické pozice u sídla zákonodárného sboru a uzavřela i nedaleký park.

Starostka Barcelony je proti vyhlášení nezávislosti Katalánska, vyzývá k dialogu

09.10. 21:47

Barcelona - Oblíbená starostka Barcelony Ada Colauová se postavila proti snahám separatistického vedení Katalánska.

V Brazílii se konalo referendum o nezávislosti

08.10. 11:31

Brasília - Voliči ve třech státech na jihu Brazílie v neformálním referendu hlasovali o tom, zda se chtějí od země odtrhnout a vytvořit nový stát.

Katalánsko zná výsledky referenda. 90 procent lidí chce odtržení

06.10. 19:52

Barcelona - Katalánská vláda dnes zveřejnila konečné výsledky referenda o nezávislosti. Zúčastnilo se ho 43 procent voličů a 90,1 procenta z nich se vyslovilo pro odtržení od Španělska. Madrid plebiscit neuznává.

Katalánský parlament bude v pondělí jednat o nezávislosti

04.10. 16:53

Bracelona/Berlín - Katalánský parlament se bude vyhlášením nezávislosti zabývat příští pondělí. Zařazení tématu navrhli poslanci ze stran Junts Pel Sí a CUP podporujících samostatnost regionu. Separatisté mají ve 135členném katalánském parlamentu 72 křesel.

Statisíce lidí v Katalánsku protestovali proti policii

03.10. 19:02

Barcelona - V katalánské metropoli Barceloně se na protest proti policejnímu násilí, které doprovázelo nedělní referendum o nezávislosti Katalánska, sešlo asi 300 tisíc lidí.

Vyhlásí Madrid stav obležení a stanné právo? Katalánsko trvá na nezávislosti

03.10. 16:42

Bracelona - Tisíce Katalánců se v rámci dnešní regionální stávky sešly před barcelonským sídlem federální policie na protest proti nedělnímu policejnímu zásahu. Katalánský premiér Carles Puigdemont i přes odmítavý postoj Madridu říká, že výsledek plebiscitu opravňuje regionální parlament k…

Španělská premiér na setkání s šéfy opozičních stran obhajoval zásah policie v Katalánsku

03.10. 08:01

Madrid - Premiér Španělska Mariano Rajoy při setkání s šéfy opozičních politických stran obhajoval nedělní policejní zásah v Katalánsku, kde regionální vláda uspořádala referendum o nezávislosti. 

Europarlament bude ve středu diskutovat o násilí při katalánském referendu

02.10. 20:00

Štrasburk - Evropský parlament dnes v úvodu svého plenárního zasedání mimořádně zařadil do programu diskusi o násilnostech provázejících nedělní kontroverzní referendum o nezávislosti v Katalánsku; poslanci se tomuto bodu budou věnovat ve středu.

Proruská média a účty na twitteru zveřejnily stovky příspěvků ke katalánskému referendu

02.10. 19:01

Madrid - Za posledních 48 hodin (údaje k 14:51 SELČ) zveřejnilo asi 600 twitterových účtů podezřelých ze šíření ruské propagandy minimálně 1285 příspěvků týkajících se katalánského referenda. Teorii o ruských snahách ovlivnit referendum už minulý týden zkoumala Laboratoř digitálního forenzního…

Katalánský premiér trvá na tom, že je referendum platné

02.10. 16:18

Barcelona - Šéf katalánské vlády Carles Puigdemont dnes uvedl, že do sporu Barcelony s Madridem po nedělním neoficiálním referendu o nezávislosti by se mělo vložit jako třetí strana mezinárodní společenství.

Smutný den, ale vše může být ještě horší, píše španělský deník o referendu

02.10. 15:36

Madrid/Barcelona - Katalánská a celostátní média komentují nedělní události kolem referenda o nezávislosti různě. Deník El País na začátku víkendu označil referendum za "výsměch", dnes ale obrátil.

Řešení referenda násilím je chyba, zní z Česka. Tím, že někoho zmlátíte pendrekem, jeho názor nezměníte

02.10. 13:22

Praha - Čeští politici odmítli tvrdý zásah španělské policie při nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Události v Barceloně komentovali také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš.

Katalánský premiér je lstivý, tvrdí komentátor. Hrozí druhá občanská válka?

02.10. 13:20

Brusel - Kvůli násilnostem, které provázely nedělní referendum v Katalánsku, se na Španělsko valí kritika, ozývají se ale i jiné názory. Komentátor Tunku Varadarajan pro server Politico napsal, že plebiscit byl platonským ideálem zmanipulovatelného hlasování. Šlo prý o napodobeninu demokracie,…

Krize pokračuje: Katalánští separatisté vyzvali ke generální stávce, chtějí vyhlášení nezávislosti

02.10. 08:56

Barcelona – Odbory spolu s katalánskými separatisty vyzvali katalánskou vládu k vyhlášení generální stávky. Jde o reakci na policejní násilí, které doprovázelo nedělní hlasování o nezávislosti.

Získali jsme právo mít nezávislý stát, volá po referendu katalánský premiér

02.10. 08:45

Barcelona - Referenda o nezávislosti Katalánska, která se konalo v neděli, se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Celý svět se znepokojením sledoval především zásah policie, při kterém utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33…

Reerendum v Katalánsku skončilo, nejméně 760 lidí bylo zraněno

01.10. 21:15

Barcelona - V Katalánsku se po 20:00 SELČ podle plánu začaly uzavírat volební místnosti, ve kterých se od rána konalo referendum o nezávislosti autonomní oblasti. Zájem o plebiscit byl značný, navzdory brutálním zásahům španělské policie.

Skotská premiérka se zastala Katalánců: Nechte lidi v klidu hlasovat, žádá

01.10. 19:04

Barcelona - Policejní brutalitu, která provázela dnešní katalánské referendum, odsoudia skotská premiérka Nicole Sturgeonová. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací