Články k tématu: Saúdská Arábie

Saúdové souhlasí s výrazným zvýšením těžby ropy, tvrdí Trump

30.06. 19:22

Washington/Rijád - Saúdskoarabský král Salmán souhlasil se žádostí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení těžby ropy, a to možná až o dva miliony barelů denně.

Revoluční změna v Saúdské Arábii: Ženy mohou poprvé legálně řídit auta

24.06. 09:04

Rijád - Od dnešního dne budou moci ženy v Saúdské Arábii řídit osobní a nákladní vozidla i motocykly. Nábožensky konzervativní absolutní monarchie byla poslední zemí na světě, kde ženy nesměly usednout za volant.

Saúdská Arábie se mění k nepoznání: Muslimové mohou rapovat, pravidla pro ženy jsou mírnější

22.06. 11:28

Rijád - Saúdská Arábie byla ještě donedávna pokládána za konzervativní monarchii, kde se vše řídí přísnými pravidly islámu. Od nástupu nového korunního prince Muhammada bin Salmána v červnu 2017 se však mnohé změnilo.

reklama

Změna v Saúdské Arábii: Ženy od neděle budou moci usednout za volant

20.06. 11:20

Rijád - V neděli padne v Saúdské Arábii mnohaleté tabu a ženy budou moci usednout za volant. Kurz řízení automobilu pro ně nabízí například ropný gigant Aramco. Zájem už projevilo 200 žen.

Bitva o letiště v přístavu Hudajdá začala, arabská koalice shazuje bomby

19.06. 10:37

Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím, protože jde o klíčové místo, který se šíitští povstalci (Hútíové) zásobují a jímž také proudí humanitární pomoc do Jemenu. Dnes začala bitva o letištní komplex.

Útok arabské koalice na jemenský přístav Hudajdá si vyžádal už 39 mrtvých, civilisté prchají

14.06. 18:07

Aden - Jemenský přístav Hudajdá, který kontrolují šíitští povstalci, je už druhým dnem bombardován koalicí v čele se Saúdskou Arábií. Při bojích asi dva kilometry od jižní brány města přišlo dnes o život 30 rebelů a devět příslušníků provládních sil.

Zakázaný film o proroku Mohamedovi? Saúdská Arábie ho nakonec pustí do kin

14.06. 10:53

Rijád - Saúdská Arábie učinila nečekaný krok a povolila v kinech životopisný film z období raného islámu nazvaný The Message, známý i pod názvem Mohammad: Messenger of God. Snímek syrského režiséra Mustafy Akkáda z roku 1976 je ve většině arabských zemí zakázán.

Němci přišli o zakázky v Saúdské Arábii, naštvali prince

25.05. 22:09

Frankfurt - Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, nespokojený s politikou Německa v oblasti Blízkého východu, nařídil, aby německé společnosti už nezískaly od vlády žádný kontrakt. Tento krok pravděpodobně zasáhne přední podniky, jako jsou Siemens, Bayer, Boehringer Ingelheim i Daimler. Napsal…

Jemenci odpálili raketu Badr-1, Saúdové ji záhy zlikvidovali

21.05. 08:27

Rijád - Saúdskaorabská protivzdušná obrana sestřelila balistickou raketu vypálenou z Jemenu na letiště v Džizánu na jihu Saúdské Arábie. Jemenští šíitští povstalci oznámili, že vypálili na letiště raketu Badr-1.

Saúdské Arabky si mohly vybrat vozy na autosalonu, v červnu začnou jezdit

17.05. 09:08

Rijád - V Saúdské Arábii byl značný zájem o výstavu automobilů, která byla určena ženám. Království se nyní připravuje na červen, kdy budou moci Saúdské Arabky poprvé zasednout za volant a vyjet na silnici. Dosud se musely pouze nechat vozit.

Vedení Hizballáhu se ocitlo na seznamu teroristů vedeném Saúdy

16.05. 22:03

Rijád - Saúdská Arábie zařadila deset členů vedení libanonské šíitské strany Hizballáh na teroristický seznam. Podle stanice Al-Arabíja je na seznamu i vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh.

Revoluční krok: Dvě saúdskoarabské banky se spojí

16.05. 18:36

Rijád - Saúdskoarabské banky Alawwal Bank a Saudi British Bank (SABB) se předběžně dohodly na spojení v hodnotě pěti miliard dolarů (108,3 miliardy Kč).

Nad Rijádem byla sestřelena jemenská raketa

09.05. 12:17

Rijád - Saúdskoarabské obranné síly sestřelily nad Rijádem raketu. Stanice Al-Arabíja na svém webu napsala, že jde zřejmě o útok jemenských povstalců.

Berlín omezil vývoz zbraní do Turecka a Saúdské Arábie, opozice ho chce zastavit úplně

07.05. 12:19

Berlín - Nová německá vláda výrazně omezila vývoz zbraní do Turecka a Saúdské Arábie, které se účastní bojů na Blízkém východě. S odvoláním na ministerstvo hospodářství o tom dnes informoval list Die Welt. Levicová opozice ale žádá tento export zcela zastavit.

Rusko není jediné. Jak operuje americká armáda v utajení?

Aktualizovali jsme 6.5.2018, 22:20, 06.05. 10:22

Washington/Rijád/San'á - Válka v Jemenu je mimo centrum světové dění. Důvodem je její lokálnost, chaotičnost a „neprodejnost.“ Ačkoliv i zde jako v Sýrii bojují Saúdská Arábie s Íránem, pro většinu světa se stále jedná o záležitost nemající větší globální přesah, např. významně přispívající k…

Propuštěný vězeň z Guantánama přijel do Saúdské Arábie

03.05. 14:16

Rijád - Saúdská Arábie potvrdila příjezd vězně, kterého Spojené státy zadržovaly na základně Guantánamo na Kubě. Saúdský Arab Ahmad Muhammad Hazá Darbí odsouzený za terorismus je prvním vězněm, který se z Guantánama dostal od nástupu současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa k moci. Ve…

Skleněný strop proražen? Saúdský ropný gigant má ve vedení ženu

29.04. 16:59

Rijád - Firma Saudi Aramco, která je největší ropnou firmou na světě a připravuje se na primární nabídku akcií, jmenovala pět nových členů správní rady. Poprvé je mezi nimi i žena, což je milník pro Saúdskou Arábii a její ropný průmysl, kde je celkově jen několik málo žen ve výkonných funkcích.…

Nový americký ministr začal zostra, Írán je prý škůdce

29.04. 14:40

Rijád - Nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil Írán za zemi, která destabilizuje celý region Blízkého východu. Pompeo to dnes prohlásil během své návštěvy Saúdské Arábie, která je v oblasti hlavním nepřítelem Teheránu. Šéf americké diplomacie rovněž zdůraznil nezbytnost jednoty v…

Nový americký ministr dorazil do Saúdské Arábie

29.04. 08:16

Rijád - Nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v saúdskoarabském Rijádu zahájil návštěvu Blízkého východu, která je jeho první zahraniční cestou v úřadu šéfa diplomacie. Hlavním tématem jeho návštěvy, během níž zavítá ještě do Izraele a Jordánska, by měla být podle agentury Reuters…

Jemenští povstalci dostali tvrdý úder, nálet zabil dva jejich vůdce

28.04. 08:49

Saná/Rijád - Dva vůdci povstaleckých Húsíů v Jemenu dnes přišli o život při náletu koalice pod vedením Saúdské Arábie. Oznámila to saúdská státní televize Al-Ichbáríja. Podle státních médií při úderu zahynuly rovněž desítky dalších bojovníků.

Saúdouvé zabili vůdce jemenský rebelů

23.04. 19:39

Saná - Politický šéf šíitských povstalců v Jemenu byl zabit při náletu koalice v čele se Saúdskou Arábií. S odkazem na dnešní sdělení povstalců to uvedla agentura AFP. Sálih Sammád, který byl nejvýše postaveným povstaleckým politikem, přišel o život 19. dubna při koaličním náletu v západojemenské…

Jemen vrací úder: odpálili dvě rakety proti Saúdské Arábii

23.04. 18:07

Rijád  - Jemenští šíitští povstalci Húsíové vypálili dvě balistické střely na zařízení ropné společnosti Saudi Aramco v přístavním městě Džizán, které leží na jihu Saúdské Arábie. Podle saúdskoarabského státního tisku obě střely zneškodnila protivzdušná obrana, nikdo nebyl zraněn a žádná budova…

Svatebčané v Jemenu byli napadeni letadly, výsledkem je 20 mrtvých včetně ženicha a nevěsty

23.04. 12:35

Saná - Při náletu arabské koalice zemřelo v neděli na severu Jemenu až 20 účastníků svatby. Oznámila to dnes jemenská televize Al-Masíra. Z jižního města Táizz jsou dnes hlášeny boje mezi provládními jednotkami a radikály.

Saúdská Arábie dnes poprvé po 35 letech otevřela kino

20.04. 21:50

Rijád - Veřejnost v Saúdské Arábii měla dnes možnost poprvé po 35 letech zajít si do kina na film. Konzervativní království v rámci rozsáhlých reforem rozhodlo znovu otevřít kinosály a obnovit v nich promítání. Premiéra v sále rijádského komplexu krále Abdalláha se konala ve středu, avšak byla…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace