Články k tématu: Súdán

Nájezd zlatokopů. Zničili unikátní archeologické naleziště, expert je zděšen

25.08. 09:08

Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu za pomoci těžké techniky 2000 let staré archeologické naleziště. Informovala o tom agentura AFP, která upozornila, že rabováním trpí i mnoho dalších starověkých vykopávek v této africké zemi.

Jen pro otrlé. Fotky podvyživených lvů v súdánské zoo šokovaly veřejnost

21.01. 08:34

V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně podvyživených lvů. Jejich fotografie obletěly sociální sítě a lidé se začali scházet u klecí. Byla také zahájena kampaň na pomoc zvířatům, jimž jsou pod kůží vidět kosti.

Brutální verdikt: V Súdánu popraví 27 policistů

30.12. 21:36

Súdánský soud dnes odsoudil k trestu smrti 27 příslušníků bezpečnostních složek za mučení a zabití zadrženého demonstranta. Podle agentury Reuters je to první trest udělený za násilné počínání policie při protestech, které zemí otřásaly několik měsíců a jež donutily odstoupit tehdejšího…

reklama

Nezvladatelná mezinárodní válka na obzoru? Do Libye proudí tisíce žoldnéřů

Aktualizovali jsme 24.12.2019, 21:34, 24.12. 11:46

Do bojů v Libyi se v posledních měsících zapojily stovky nových žoldáků ze Súdánu. Britskému deníku The Guardian to potvrdili velitelé dvou skupin súdánských bojovníků, které jsou v Libyi aktivní. Prohlubují se tak obavy, že se konflikt v severoafrické zemi může rozrůst v nezvladatelnou mezinárodní…

Moc v Súdánu převzala armáda, prezident Bašír byl svržen a zatčen

Aktualizovali jsme 11.4.2019, 15:30, 11.04. 11:03

Súdánský prezident Umar Bašír byl zatčen. Oznámil to dnes súdánský ministr obrany s tím, že armáda svrhla režim a zadržela jeho hlavu. Armáda už ráno občany připravila na to, že mají očekávat důležité prohlášení. Předchozí nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že Bašír je v domácím vězení.

V Súdánu havaroval vrtulník, zemřelo pět představitelů státu

09.12. 17:14

Nejméně pět vysokých představitelů východosúdánského státu Kadárif přišlo dnes o život při zřícení vrtulníku, s nímž byli na bezpečnostní obhlídce regionu. Informovala o tom súdánská média, přičemž podle agentury SUNA zahynulo dokonce minimálně sedm místních činitelů.

Na Nilu se potopila loď se súdánskými školáky, zemřelo 23 dětí

15.08. 18:25

Chartúm - Na Nilu v Súdánu se dnes potopila loď. Neštěstí si vyžádalo životy 23 osob, vesměs školáků.

Súdánec provdal 11letou dceru, prošla si peklem

26.06. 10:53

Chartúm - Podle loňských údajů Dětského fondu OSN (UNICEF) se třetina Súdánek vdává před svými 18. narozeninami a 12 procent jich je provdáno ve věku do 15 let. CNN popisuje strastiplný příběh 11leté Amal, která chodila do základní školy, když ji o ruku požádal 38letý muž. Její otec nabídku přijal.…

Příbuzní mě drželi, manžel mě znásilnil, Dívka, která má být popravena za vraždu manžela, vypověděla svůj příběh

Aktualizovali jsme 24.6.2018, 22:11, 24.06. 09:59

Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá dívka se pokusila utéct před nechtěným manželstvím, rodina ji však přelstila a ona nakonec svého o šestnáct let staršího manžela zabila. Hájí se tím, že ji předtím její manžel za pomoci tří dalších mužů…

OSN a EU protestují proti popravě znásilněné ženy, lterá zabila svého manžela

15.05. 21:59

Chartúm - Zástupci OSN, evropští velvyslanci, ale také jedna francouzská školačka vystoupili proti trestu smrti, který súdánský soud vyměřil devatenáctileté dívce. Núra Husajnová má být popravena za to, že zabila manžela, který ji znásilnil. O protestech světové veřejnosti dnes informovaly agentury…

Archeologové otevřeli pohřební komory pyramidy nedaleko súdánské metropole Chartúm +VIDEO

25.04. 09:00

Chartúm - Archeologové otevřeli pohřební komory v pyramidě, která leží na sever od súdánské metropole Chartúm. Na místě, kde se dříve nacházela královská metropole Meroe, objevili spolu s artefakty lidské a zvířecí kosti. Informovala o tom súdánská státní tisková agentura SUNA.

Jaká je minulost sluneční soustavy? Tajemství se nachází v nejdražším objektu ve vesmíru

21.04. 07:35

Vědci po dlouhém zkoumání potvrdili, že fragmenty meteoritu nazvaného Almahata Sitta nalezeného v roce 2008 v Sudánu je zbytek planety, který se do sluneční soustavy uvolnil krátce před jejím úplným zformováním. O fascinujícím objevu referuje The Indepedent.

Putin kývl na pozvání Bašíra k návštěvě Súdánu

22.03. 20:04

Chartúm - Agentura Reuters s odvoláním na dnešní oznámení súdánské státní zpravodajské agentury SUNA uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin navštíví Súdán. Šéf Kremlu přijal pozvání svého súdánského protějšku Umara Bašíra.

Rusko vyzbrojí Súdán, jehož prezident čelí obvinění z genocidy

08.02. 18:02

Chartúm – Súdánský prezident Umar Bašír oznámil, že Rusko vyzbrojí Súdán, proti němuž donedávna uplatňovaly sankce Spojené státy. Pomoc Moskvy má podle něj umožnit súdánské armádě čelit jakékoliv hrozbě.

V Súdánu vypukly protesty kvůli zdražování chleba, jeden člověk zemřel

08.01. 08:01

Chartúm - V Súdánu propukly protesty kvůli zdražování chleba. Úřady v Geneině oznámily, že v tomto městě byl během demonstrace zabit student a šest dalších utrpělo zranění. K velkému střetu s policií došlo také v Damázinu.

Ruští žoldáci, kteří už bojovali na Ukrajině a v Sýrii prý teď míří do Súdánu

05.12. 08:11

Moskva - Válečníci z ruských soukromých společností, kteří již bojovali na Ukrajině a v Sýrii, se nyní účastní ozbrojeného konfliktu v Súdánu na straně vlády Umara Bašíra, uvedla dnes ruská redakce BBC s odvoláním na veterány zmíněných tažení i šéfa jedné ze soukromých vojenských společností.

Spojené státy po dvaceti letech zrušily sankce proti Súdánu

07.10. 12:12

Washington/Chartúm - Spojené státy zrušily po dvou desítkách let sankce proti Súdánu. Informovaly o tom tiskové agentury.

Zemřel ruský velvyslanec v Súdánu, jeho tělo našli v bazénu

24.08. 08:45

Chartúm - Ruský velvyslanec v Súdánu, kterého našli ve středu mrtvého v bazénu v jeho rezidenci v Chartúmu, zemřel přirozenou smrtí. S odvoláním na súdánskou policii o tom dnes informovala agentura Reuters.

Deset nejnebezpečnějších zemí světa? Těmto oblastem se raději obloukem vyhněte

Aktualizovali jsme 7.4.2017, 22:59, 07.04. 15:55

Londýn - V nelichotivém žebříčku nejméně bezpečných zemí světa převažují zejména africké země. Legatum Prosperity Index na základě bezpečnostních kriterií seřadil jednotlivé země světa podle toho, kde čeká na případné návštěvníky a turisty největší riziko ohrožení jejich bezpečí.

Súdán kritizuje Česko za výzvu k vydání Bašíra ICC

04.04. 13:55

Praha - Súdán kritizuje české ministerstvo zahraničí za jeho kritické vyjádření z minulého týdne k tomu, že na zasedání Ligy arabských států (LAS) nebyl súdánský prezident Umar Bašír vydán Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). V tiskovém prohlášení to dnes uvedlo súdánské velvyslanectví v Praze. ICC…

EU vyzvala Súdán k propuštění duchovních odsouzených s českým misionářem Jaškem

19.03. 14:31

Chartúm - Evropská unie vyzvala súdánskou vládu k propuštění dvou místních duchovních, kteří byli loni odsouzeni k trestu vězení společně s českým misionářem Petrem Jaškem.

Trumpův migrační dekret: Írán s reakcí vyčkává, Súdán je zklamaný

07.03. 15:03

Teherán - Íránská vláda přijala nový protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa umírněně, naopak Súdán z politiky Washingtonu neskrývá zklamání. Z černé listiny byl vyřazen Irák, jehož mají USA jako spojence v boji proti Islámskému státu.

Zkušenosti ze Súdánu Jaška neodradily, plánuje další africkou misi

05.03. 13:36

Kladno - Petr Jašek, který strávil 14,5 měsíce v súdánských věznicích se i po této trpké zkušenosti do Afriky vrátí. Jeho další cesta by mohla vést do Nigérie.

Súdánský soud vyslechl obhajobu vězněného Čecha Petra Jaška

11.01. 13:30

Chartúm - Soud v súdánské metropoli tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Do kauzy se vložil i Evropský parlament, konečný verdikt by měl padnout 23. ledna.

reklama
Fotogalerie