Praha - ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavedení zvláštní bankovní daně. Podle analytiků to dopadne na klienty zdražením služeb. Opatření navíc nemá ekonomické opodstatnění a je čistě politickým aktem.
Návrh ČSSD počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv bank. Daň je myšlena jako odvod z celkových aktiv banky a nebyla by závislá na výši zisku banky. Státní rozpočet by tak měl podle propočtů ČSSD získat 11 miliard korun ročně.
"Zavedení progresivní bankovní daně by se mohlo dotknout všech klientů bank, jelikož banky to na někoho potřebují přenést. Navíc vzhledem k tomu, že daň je progresivní a některé banky budou mít sazbu vyšší a některé zase nižší, tak by to v konečné fázi mohlo například vést ke skrytým poplatkům, na což by doplatil klient," uvedla i analytička Finlord Eva Mahdalová.
Na českém daňovém systému by se přitom podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka dalo ledacos zlepšit, zavádění sektorově specifických daní ale není podle něj vhodná cesta. "Sektorové daně jen zbytečně pokřivují podnikatelské prostředí. Při zavedení sektorové daně mohou banky část dodatečných nákladů přenést na klienty," uvedl.
I podle zakladatele serveru bankovnipoplatky.com Patrika Nachera se náklady spojené s daní přesunou na klienty do méně viditelného prostředí.
"ČSSD by si měla uvědomit veškeré dopady svých kroků a nevytahovat populistické králíky z klobouku pár měsíců před volbami," uvedl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.
Témata: daně, banky, Sociální demokracie (SOCDEM), CZK (česká koruna)
Související
30. října 2024 20:35
17. září 2024 19:51
10. září 2024 21:24
4. září 2024 16:04
13. července 2024 14:25
3. března 2024 9:57