Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Černochová zítra podepíše dohodu o obranné spolupráci s USA

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká i americká strana v pondělí potvrdily, že zítra dojde k podepsání dohody o obranné spolupráci mezi oběma zeměmi. Ve Washingtonu se kvůli tomu sejdou ministři obrany Lloyd Austin a Jana Černochová (ODS).

O chystaném podepsání smlouvy informovala tisková oddělení Pentagonu i českého ministerstva obrany. Smlouva má být podepsána v úterý po poledni washingtonského času, uvádí deník Pravda s odvoláním na informace ČTK.

Fialova vláda schválila dohodu 26. dubna, po podpisu bude ještě nutný souhlas obou komor parlamentu a podpis prezidenta Petra Pavla. Americký ministr obrany Austin při loňské návštěvě Česka uvedl, že obranná spolupráce mezi oběma zeměmi je na vysoké úrovni.

Dohoda má nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na českém území. Konkrétní pobyt vojáků či vznik základny ale neřeší. Podobnou smlouvu má s USA většina členských zemí NATO.

Témata:  Jana Černochová Lloyd Austin USA Armáda České Republiky U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:53

Kateřina Bartošková se rozhodla vydat jinou cestou. Na rozdíl od Jiřího Bartošky se celý život drží v ústraní

Smrt Jiřího Bartošky (†78) zasáhla český veřejný prostor jako blesk z čistého nebe. Oblíbený herec a prezident karlovarského filmového festivalu odešel ve čtvrtek ve svém domově, obklopen těmi, kteří pro něj znamenali nejvíc – svou rodinou. Ve stínu smutku ale veřejnost nyní znovu objevuje i jeho dceru Kateřinu (47), kterou se slavný herec celý život snažil chránit před světly reflektorů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy