Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrská opozice chce jednat v Ženevě o předání moci

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Další rozhovory o Sýrii mají v Ženevě začít 23. února o Asadova opozice navrhla, aby se na nich jednalo o předání moci. Tento čtvrtek by se mělo rokovat také v Kazachstánu.

Mluvčí opoziční vyjednávací komise (HNC) zopakoval minulou podmínku opozice, když řekl, že syrský prezident Bašár Asad nemůže zůstat u moci ani v přechodném období, ani po něm.

"Přejeme si přímá jednání, chceme ušetřit čas, žádáme rychlé ukončení utrpení syrského národa," řekl mluvčí.

Kazachstán už v lednu uspořádal na podnět Ruska, Íránu a Turecka jednání mezi syrskou opozicí a vládou, další kolo jednání svolal na únor. Dvoudenní jednání měla začít dnes, ale byla odložena na čtvrtek. Podle kazašských zdrojů jde o technické důvody. Server Middle East Eye napsal, že odklad může souviset s úterním ruským bombardováním pozic povstalců v jihosyrském městě Dará.

Zatímco kazašské úřady tvrdí, že pozvaly jak zástupce syrské vlády, tak opozice, někteří z oponentů, kteří byli v Astaně na lednových rozhovorech, tvrdí, že tentokrát přizváni nebyli. Damašek potvrdil, že jeho delegaci i tentokrát povede vyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Za Rusko bude přítomen zvláštní zmocněnec Alexandr Lavrenťjev a Írán do Astany posílá tajemníka ministra zahraničí Hosejna Džaberího Ansárího.

Některé zdroje astanská jednání označují za hlavně vojenská, zatímco ta ženevská mají mít širší záběr a pokrýt i politické neshody mezi vládou a oponenty.

Témata:  Sýrie OSN (Organizace spojených národů) Bašár Asad Syrská krize

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy