Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump je pro návrat Ruska do G7: Měli bychom ho mít u jednacího stolu, tvrdí

1. Prezidentská debata: Hillary Clinton a Donald Trump
1. Prezidentská debata: Hillary Clinton a Donald Trump
Foto: ABC News

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že Rusko by se schůzek skupiny nejvyspělejších států G7 mělo znovu účastnit. Jeho návrh vzápětí vyvolal rozkol. Kanada s Trumpem nesouhlasí, italský premiér je naopak pro. Rusko ale dalo najevo, že o členství stejně nemá valný zájem.

Z dřívější skupiny G8 bylo vyřazeno na jaře 2014 po okupaci ukrajinského Krymu. "Vyhodili Rusko a měli by ho vzít zpátky, protože bychom měli mít Rusko u jednacího stolu," řekl prezident novinářům. "Miluji svou zemi a pro Rusko jsem noční můrou. Dodávám ale, že Rusko by na schůzce (v Kanadě) mělo být. Proč se scházíme bez přítomnosti Ruska?" poznamenal Trump.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v krátké reakci na prohlášení amerického prezidenta řekl, že "Rusko se soustřeďuje na jiné formáty (schůzek)," než je skupina G7. 

Mluvčí kanadského premiéra Justina Trudeaua konstatoval, že Kanada svůj odmítavý názor na přijetí Ruska do skupiny G7 nemění. Nový italský premiér Giuseppe Conte naopak podle agentury Bloomberg soudí, že Rusko by se vrátit mělo.

Třidenní summit G7 v kanadském La Malbaie hodlá americký prezident opustit už v sobotu ráno místního času (po půlnoci SELČ), kdy odletí do Singapuru na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V jednom z twitterových vzkazů dnes prezident poznamenal, že si aspoň na chvíli během cesty do Kanady a Singapuru odpočine od "ruského honu na čarodějnice", jak označuje vyšetřování vlivu Moskvy na americké volby v roce 2016.

Témata:  Donald Trump G7 Rusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.