Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7, svedl to na Trudeaua

Justin Trudeau
Justin Trudeau
Foto: Facebook

La Malbaie - Americký prezident Donald Trump odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu G7. Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho "falešná prohlášení" na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu. EU se i přes Trumpovo rozhodnutí bude prohlášení držet.

Během dvoudenního summitu G7 v kanadském golfovém letovisku La Malbaie se potvrdil zásadní rozkol mezi mocnostmi kvůli tomu, že Spojené státy začaly uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí. V sobotu večer SELČ nicméně hostitel schůzky Trudeau oznámil, že závěrečné prohlášení podepsalo všech sedm členských zemí, tedy i USA.

Trump, který ze schůzky odjel dříve, ale v noci na dnešek SELČ uvedl, že vyzval představitele Spojených států, aby společné komuniké neschválili.

Amerického prezidenta očividně rozhořčily výroky Trudeaua. Ten prohlásil, že se Kanada nenechá od nikoho sekýrovat. 

"Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské. Naše cla jsou reakcí na jeho clo na mléko ve výši 270 procent!" reagoval na twitteru Trump.

Trudeauův mluvčí v odpovědi uvedl, že výroky předsedy kanadské vlády na tiskové konferenci se nijak nelišily od toho, jak Trudeau mluvil na summitu. 

"Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci," sdělil v noci na dnešek mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Země G7 v komuniké konstatují, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Prohlášení dále vyzývá k tomu, aby ještě letos byla zahájena jednání o účinnějších pravidlech, která by byla zacílena proti průmyslovým subvencím vedoucím k pokřivení trhu. Prohlášení také zdůrazňuje, že je důležité vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku a vyspělé technologie.

Témata:  G7 Donald Trump Justin Trudeau

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 17:37

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.