Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bouře pustoší Itálii: Osm lidí zemřelo, Janov zavřel letiště, Benátky jsou pod vodou

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Bouře v Itálii si od neděle vyžádaly nejméně osm mrtvých a desítky raněných. V Jižních Tyrolech (severoitalský region Tridentsko-Horní Adiže) strom vyvrácený větrem spadl na dobrovolného hasiče a zabil ho. Další oběti hlásí italská média z okolí Říma a Neapole. Předchozí pondělní bilance hovořila o pěti obětech na životě. Zavřené dnes jsou školy, severoitalské přístavy i mezinárodní janovské letiště. S lokálními záplavami se potýká jižní Rakousko.

V jihotyrolské obci San Martino in Badia padající strom zabil v pondělí večer dobrovolného hasiče, informovala dnes agentura ANSA. Právě padající stromy si v pondělí vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

Poblíž přístavního města Savona pak zahynula 88letá žena, když se na ni zřítil kus fasády. Další žena zemřela v severoitalské oblasti Tridentsko, když se na její dům sesulo uvolněné bahno s kamením. V jihoitalském Catanzaru se pohřešuje jeden muž.

Prudký vítr a déšť sužovaly rozsáhlé části Itálie i dnes ráno. Téměř ve všech částech země platila varování před nebezpečným počasím a zůstaly zavřené školy.

V Benátkách způsobil silný vítr v kombinaci se vzedmutou hladinou vody záplavy. Náměstí sv. Marka bylo na několik hodin uzavřené, protože ani obvyklé dřevěné lávky už nezaručovaly bezpečnou cestu přes náměstí. Jev známý jako "aqua alta", tedy pravidelné vzedmutí hladiny Jaderského moře, teprve pošesté v historii překročil hranici 150 centimetrů. Pod vodou se ocitlo 70 procent starého města, ale během dneška má hladina klesnout na 110 centimetrů. Šéf benátského regionu Luca Zaia varoval, že půda už nedokáže vstřebat další vodu.

Nejvyšší stupně ohrožení dnes platily v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. V Ligurii uzavřeli všechny přístavy a také mezinárodní janovské letiště Kryštofa Kolumba bylo dnes mimo provoz. Zrušeny byly všechny lety, informovala ANSA. Bez elektřiny se v regionu ocitlo 22.000 domácností.

V savonském přístavu byl zaplaven automobilový terminál. Po zkratu ve dvou skladištních halách vypukl požár a zničeno bylo několik stovek automobilů - většinou luxusní značky Maserati - určených na vývoz na Blízký východ, ohlásila ANSA.

V přímořském letovisku Rapallo, asi 30 kilometrů jižně od Janova, bouře vytrhla luxusní jachty z jejich kotvišť a desítky plavidel byly zničeny, napsal list La Repubblica. "Je to velmi dramatické, když ve tmě vidíte siluety jachet, které proplouvají kolem a pak se roztříští," řekl jeden očitý svědek agentuře ANSA.

Také Řím dál trápí prudké srážky a silný vítr, který vyvrací stromy na automobily. Vítr o síle orkánu řádil také na italské riviéře, kde se na pobřeží valily osm až deset metrů vysoké vlny.

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká také Rakousko. Zejména na jihu země dnes bylo podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích.

V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10.000 domácností bez proudu. Podle hasičů vítr strhl části střechy pevnosti Hohensalzburg v Salcburku a areál byl uzavřen. Podle rakouského meteorologického ústavu už ale bouře dosáhla svého vrcholu a má rychle zeslábnout.

Témata:  povodně v Itálii Itálie

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy