Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová reaguje na výsledek voleb, s vojenskou pomocí Kyjevu se pro tuto chvíli končí

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je proti tomu, aby úřednická vláda poslala Ukrajině další vojenský materiál. Odkazuje se na parlamentní volby, v nichž vyhrály strany, které takovou pomoc odmítají.

Ministerstvo obrany podle Denníku N zvažovalo poskytnout Ukrajině další balíček vojenské pomoci, kterou mohl Kyjev dostat ještě během vlády Ludvíka Ódora. Čaputová se ale proti pomoci postavila s tím, že je třeba v této otázce respektovat výsledky parlamentních voleb.

V těch zvítězila strana Smer-SD, který voličům sliboval zastavení vojenské pomoci Ukrajině. Podle Čaputová by tak ignorování tohoto postoje Smeru a dalších stran, které jednají o vládě, znamenalo nešťastný precedens do budoucna.

Mluvčí Martin Strižinec serveru potvrdil potřebu "respektovat výsledky demokratických voleb". Podle ukrajinské agentury Unian ale Čaputová svým krokem podpořila "postoj proruské strany, která vyhrála volby a sestavuje novou vládu."

"Experti předpokládají, že ústup Bratislavy z podpory Kyjeva nesníží tok zbraní na Ukrajinu, ale posílí protiukrajinské hlasy v Evropě," podotkla agentura s odkazem na server New York Times.

Ten už dříve uvedl, že "Slovensko sehrálo důležitou roli při podpoře Ukrajiny a jako první poskytlo stíhací letouny a rakety protivzdušné obrany. Jakékoli stažení země z pomoci Kyjevu by mohlo mít významný dopad."

Napsal také, že jediným členem EU, který se rozhodně postavil proti pomoci Ukrajině, bylo dříve pouze Maďarsko v čele s premiérem Viktorem Orbánem. "Evropa však nebude moci na rozdíl od Maďarska ignorovat pozici Slovenska," napsal web.

"Slovensko sehrálo důležitou roli při získávání podpory pro Ukrajinu a nelze jej tak snadno ignorovat jako Maďarsko, které úředníci v Bruselu a dalších velkých evropských metropolích začali vnímat jako notorického potížistu," píše.

Odstoupení Bratislavy od podpory Kyjeva podle NYT pravděpodobně výrazně nesníží tok zbraní, vzhledem k tomu, že Slovensko již poskytlo většinu toho, co mohlo alokovat. Posílí však pozice těch, kteří jsou proti vojenské podpoře Ukrajiny.

To by mohlo podpořit výzvy k ukončení nebo alespoň snížení podpory, které byly dosud slyšet pouze na politickém okraji Evropy. Pomalý postup ukrajinské protiofenzívy přes opevněné ruské pozice na jihu utlumil očekávání rychlého vítězství a naopak podpořil hlasy ve Francii a v jiných zemích, kde se řada uskupení staví proti otevřeným závazkům vyzbrojit Ukrajinu.

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.