Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeká nás doba nejistoty, řekl Scholz. Putin dle něj nesmí na Ukrajině vyhrát

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Ruská invaze na Ukrajinu znamená pro svět dobu nejistoty, na našem odhodlání podporovat Kyjev to ale nic nemění. Na závěrečné tiskové konferenci po summitu skupiny sedmi velkých ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elamu to dnes prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že země G7 jsou pilířem jednoty svobodného světa a že ruský prezident Vladimir Putin nesmí na Ukrajině vyhrát.

"G7 odsuzuje brutální ruskou válku a stojí pevně na straně Ukrajiny," řekl Scholz, podle kterého Západ nabízí Ukrajině perspektivu budoucnosti. "Ve vztazích s Ruskem není cesty zpět do doby před invazí," uvedl. "Stejně tak je jasné, že je před námi čas nejistoty. O to více je důležitá jednota," řekl. Dodal, že takovou jednotu a přátelství si státy G7 vzájemně poskytují.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci prohlásil, že Putin má na Ukrajině jediný cíl - porážku země. K summitu NATO, který dnes začíná ve Španělsku, uvedl, že Severoatlantická aliance musí vyslat signál jednoty a síly. "Jde o bezpečnost evropského kontinentu," řekl.

Podle Scholze budou země G7 pokračovat s politickým a ekonomickým tlakem na Putinův režim. Zdůraznil, že pro mírové soužití je nezbytné respektování nedotknutelnosti hranic a státní svrchovanosti. Zároveň řekl, že jediná cesta k uvolnění odvetných opatření vůči Rusku vede přes spravedlivou mírovou dohodu. Ukrajinu také ujistil, že si o podobě míru rozhodne výhradně sama. "Žádný nadiktovaný mír nebude," uvedl kancléř.

Kyjev podle Scholze může nadále počítat s podporou G7. Upozornil také, že Ukrajina se po skončení nynějšího konfliktu neobejde bez obdoby Marshallova plánu, který po druhé světové válce umožnil obnovu západní Evropy.

Témata:  Olaf Scholz G7 válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.