Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čtvrtá dávka podstatně zvyšuje ochranu proti covidu, vyplývá ze studie

Vakcína, ilustrační foto.
Vakcína, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 poskytuje lidem starším 60 let třikrát vyšší ochranu před vážným průběhem nemoci než tři dávky vakcíny. Informovalo o tom dnes izraelské ministerstvo zdravotnictví. Izrael začal čtvrtou dávku vakcíny Pfizer/BioNTech nabízet osobám nad 60 let začátkem ledna.

Čtvrtá dávka vakcíny, někdy označovaná jako druhá posilující, podle izraelských zjištění zároveň u lidí starších 60 let v porovnání se třemi dávkami zdvojnásobuje ochranu před nákazou.

Zjištění jsou podle izraelského ministerstva výsledkem odborné analýzy několika zdravotnických a vzdělávacích institucí, které porovnávaly osoby starší 60 let očkované čtyřmi dávkami s lidmi ve stejné věkové kategorii, kteří obdrželi třetí dávku před nejméně čtyřmi měsíci. Údaje vycházejí ze zdravotních záznamů 400.000 Izraelců, kteří dostali čtvrtou vakcínu, a 600.000, kteří dostali tři dávky. Ministerstvo v této souvislosti uvedlo, že metodika je podobná předchozím studiím, které odborníci publikovali v recenzovaném časopise New England Journal of Medicine.

Nynější zjištění budou podle ministerstva postupem času aktualizována na základě dalších dat.

Témata:  očkování Izrael koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.