Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU se zatím neshodla na dalším balíčku protiruských sankcí

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie stále není připravena přijmout další, v pořadí jedenáctý balíček sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, která začala na konci loňského února. O podobě sankcí dnes v Bruselu jednali ministři zahraničí členských zemí.

"Potřebujeme více času," řekl italský ministr a vicepremiér Antonio Tajani podle agentury ANSA s tím, že na finální podobě balíčku je nutné nadále pracovat. "Cílem je podpořit Ukrajinu a zabránit obcházení existujících restrikcí," dodal.

Jednání se poprvé od nástupu do funkce zúčastnil slovenský ministr Miroslav Wlachovský, který se podle TASR vyslovil pro pokračování dosavadní politiky Bratislavy ohledně podpory Ukrajiny.

Připravovaný balíček by měl cílit na konkrétní firmy, které podle označení ukrajinské vlády pomáhají ruské vojenské ekonomice. Podle Wlachovského se dnes o tomto seznamu nejednalo. Řešila se naopak rizika zařazení třetích zemí na sankční seznam EU. V médiích se v této souvislosti spekulovalo například o Arménii nebo Kazachstánu.

Témata:  EU protiruské sankce Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.