Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie schválila jedenáctý balík protiruských sankcí

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie dnes formálně přijala jedenáctý balíček protiruských sankcí, který cílí na ruskou ekonomiku i jednotlivce. Informovala o tom Rada EU. Cílem nově přijatých opatření je především zamezit obcházení sankcí.

"Naše sankce už si vybírají daň na ruské ekonomice a schopnostech Kremlu financovat agresi. Dnešní balíček zvyšuje náš tlak na Rusko a Putinovu válečnou mašinu. Míří na obcházení sankcí, takže maximalizujeme náš tlak na Rusko tím, že ho připravíme o další zdroje, které zoufale potřebuje pro svou ilegální válku proti Ukrajině," uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Dohodu na jedenáctém balíku sankcí oznámilo ve středu švédské předsednictví Rady EU. Nová sada sankcí, o které se jednalo mezi sedmadvaceti členskými zeměmi po dobu více než šesti týdnů, zahrnuje zejména opatření zaměřená proti obcházení stávajících sankcí.

Členské státy unie budou nově mít možnost zakázat lodím, které tajně převážejí ruskou ropu, kotvení ve svých přístavech. Brusel je také připraven omezit vývoz vojensky využitelných technologií do zemí, které je následně mohou poskytovat Rusku. Vývozní restrikce se týkají více než osmi desítek firem z Ruska, Číny nebo Íránu. Na sankční seznam přibylo přes sto ruských činitelů a subjektů. Mezi nejnovějšími opatřeními je také zákaz vysílání pěti ruských TV kanálů.

Od začátku loňské ruské invaze zavedl evropský blok tvrdé sankce vůči ruskému hospodářství, které omezily vývoz vojensky využitelných technologií, dovoz ropy či obchodní vztahy s bankami. Nicméně některé sankce dosud režim prezidenta Vladimira Putina obcházel prostřednictvím jiných zemí a zahraničních společností.

Témata:  EU protiruské sankce Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.