reklama

Předseda nezávislého poradního orgánu WHO pro otázky očkování (SAGE) Alejandro Cravioto k potřebě posilující dávky uvedl, že by ji měli dostávat lidé se sníženou imunitou. Předběžná data podle něj ukazují, že účinnost vakcín se s časem výrazně snižuje zejména u starých lidí. Dvě dávky vakcín Pfizer/BioNTech nebo Moderna podle něj vytváří dobrou ochranu před těžkým průběhem covidu-19 po dobu nejméně šesti měsíců.

Přeočkováni by měli být podle experta také ti, kteří v minulosti dostali inaktivovanou vakcínu. Tento typ očkovacích látek podle agentury Reuters vyrábí čínští producenti Sinovac a Sinopharm a indický Bharat Biotech.

Mnoho zemí včetně Česka již řadu měsíců provádí přeočkování, a to zejména u starších osob a lidí se závažnými zdravotními problémy. Obavy z nové koronavirové varianty omikron přiměly některé země rozšířit používání třetí dávky na větší část populace.

Podle Craviota nyní ovšem musí být prioritou, aby všichni lidé na světě nejprve získali přístup k první a druhé dávce vakcíny. Proočkovanost v rozvojových zemích je podle něj stále znepokojivě nízká.

SAGE dále doporučuje, aby první a druhá dávka byly pokud možno podány stejnou vakcínou, jinou očkovací látku lze použít jen v případě kapacitních problémů. Otázku, zda je smysluplné provádět přeočkování záměrně jinou vakcínou, aby byla zajištěna širší ochrana, SAGE stále posuzuje a očekává se, že brzy vydá doporučení.

Ředitelka WHO pro vakcíny Kate O'Brienová na brífinku k očkování uvedla, že mezinárodní vakcinační program Covax se potýká s problémem krátkých expiračních lhůt u darovaných vakcín pro nízkopříjmové země. Vyjádření přichází v době rostoucích obav, že mnoho afrických zemí nebude schopno rozdělit darované očkovací látky před uplynutím data jejich spotřeby. Jen v Nigérii podle Reuters takto minulý měsíc přišlo vniveč zhruba milion dávek.