Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala podepsal obrannou smlouvu s USA, proces ratifikace je završen

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu podepsal obrannou smlouvu s USA a završil tak proces její ratifikace. Jejím smyslem je především prohloubení spolupráce mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Smlouvu už dříve schválily obě parlamentní komory, platná bude 30 dnů po potvrzující nótě ze strany Spojených států.

"Poslední potřebný podpis. Právě jsme dokončili ratifikaci dohody o obranné spolupráci s USA," napsal Fiala na sociální síti X, kde rovněž zveřejnil fotografii s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS).

Smlouvu začátkem srpna podepsal také prezident Petr Pavel, který tehdy uvedl, že nejde o nic, čeho by se lidé měli obávat. Zmínil také, že ji s Washingtonem již dříve uzavřela většina okolních evropských zemí.

Poslanecká sněmovna schválila dohodu na jednom z červencových jednání. Pro ratifikaci dohody hlasovalo 115 ze 144 přítomných zákonodárců. Proti bylo jen 14 zástupců SPD, které se marně snažilo prosadit odročení jednání na neurčito, a čtyři lidé zastupující ANO.

Fialova vláda schválila Dohodu o obranné spolupráci na jednání ve středu 26. dubna 2023. O necelý měsíc později ji ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem. Souhlas s ní vyjádřil také Senát.

Smlouva podle ministerstva umožní prohloubit spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. Jejím smyslem je úprava právního postavení příslušníků ozbrojených sil Spojených států na území České republiky, pokud by jejich pobyt dle ústavy schválila vláda či parlament. Samotná dohoda americkým vojákům oprávnění pobývat na území České republiky neposkytuje.

Témata:  Petr Fiala USA U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.