Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hurikán Idalia udeřil na Floridě. Guvernér DeSantis vyzval místní k evakuaci

Hurikán
Hurikán
Foto: Pixabay

Americkou Floridu ve středu odpoledne zasáhl hurikán Idalia, který před dosažením pevniny dále zesílil. Kromě silného větru hrozí i záplavová vlna. Místní úřady nabádají obyvatele k evakuacím, dokonce přestaly vybírat mýtné, aby proces usnadnily. K dispozici jsou nouzové ubytovny v hotelích a na dalších místech.

Hurikán zesílil na extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie, zatímco se v brzkých ranních hodinách ve středu blížil k západnímu pobřeží Floridy. Podle varování Národního střediska pro hurikány (NHC) jej provázel vítr o rychlosti 210 kilometrů v hodině. Hrozí také záplavová vlna z moře, místy může dosáhnout necelých pěti metrů.

"Je tady bod zlomu. Budeme zasaženi silným hurikánem," prohlásil floridský guvernér a republikánský kandidát na prezidenta Ron DeSantis a s předstihem vyzval obyvatele k evakuaci. "Už opravdu musíte jít," apeloval podle CNN.

Střed Idalie měl pevninu zasáhnout během dopoledních hodin místního času, tedy odpoledne našeho času. Konkrétně byla nejvíce ohrožena oblast severozápadní Floridy mezi Gainesville a Tallahassee.

Pracoviště americké Národní meteorologické služby ve druhém zmíněném městě mluví o bezprecedentním vývoji. "Žádný silný hurikán nikdy nedorazil do zátoky Apalachee... Tohle nikdo neviděl," uvedlo na sociální síti X.

Bouře Idalia během probíhajícího týdne rychle zesilovala během přesunu nad Mexickým zálivem, jehož vody se během extrémních letních veder ohřály na dosud nevídanou úroveň.

Témata:  hurikán USA

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.