Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadští hasiči dál bojují s lesními požáry, stovky jich nejsou pod kontrolou

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Kanadu nadále sužují lesní požáry. Jejich počet překročil 670, přičemž více než polovinu z nich, konkrétně přes 380, nemají hasiči pod kontrolou. Sezóna požárů přitom ani zdaleka nekončí, trvat bude nejméně ještě tři měsíce.

Upozornil na to web německé televize ARD. Plameny pohltily plochu o rozloze 9 milionů hektarů, což je jedenáctinásobek průměru za posledních deset let. Během probíhající sezóny bylo zaznamenáno už 3400 požárů. Takovou hrůzu Kanada nepamatuje od začátku vedení záznamů.

Nejpostiženějšími oblastmi jsou západ země a frankofonní provincie Québec. Domovy muselo opustit přes 150 tisíc lidí. Hasičům komplikuje situaci i předpověď pro následující týdny, během nichž má panovat nadprůměrně teplé počasí.

Požáry naštěstí zuří v řídce zalidněných oblastech, takže si zatím nevyžádaly oběti na životech. Poničily však stovky budov. Vláda považuje za jednu z hlavních příčin klimatickou změnu. Pro životní prostředí je problémem i kouř, který negativně ovlivňuje kvalitu ovzduší, a to nejen v Kanadě, ale také ve Spojených státech amerických.

Témata:  Kanada požáry hasiči

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.