Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie si vybrala krutou daň, covid zůstává hrozbou, míní von der Leyenová

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvítala oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO), která zrušila globální stav nouze vyhlášený kvůli covidu. V prohlášení ale uvedla, že si pandemie vybrala krutou daň na lidských životech.

Ursula von der Leyenová páteční prohlášení WHO uvítala. "To je dobrá zpráva. Pandemie si vybrala krutou daň na lidských životech, na naší společnosti a na našem hospodářství. Podařilo se nám ji však překonat díky rozhodným opatřením na celosvětové úrovni, na úrovni EU a členských států a díky odolnosti a solidaritě našich občanů," uvedla.

Dodala, že pandemie naučila Evropany, že síla EU spočívá v její jednotě, i když čelí závažným zdravotním krizím. "Pandemie změnila tvář EU, která se stala skutečnou evropskou zdravotní unií," doplnila.

Nyní jsme podle ní mnohem lépe připraveni čelit budoucím zdravotním krizím pomocí nových nástrojů, které nám umožní rychle reagovat na vznikající zdravotní krize". Posílili jsme náš rámec zdravotní bezpečnosti a mechanismy připravenosti na krize," dodala.

Přesto je podle ní ostražitost důležitá. "Přestože pandemie skončila, je jasné, že covid-19 zůstává globální zdravotní hrozbou a že v dohledné budoucnosti bude stále součástí našich životů," varovala von der Leyenová.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.