Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny Ujgurů, mohou vést až k modernímu otroctví a nuceným pracím. Ve své zprávě to napsal zvláštní zpravodaj OSN pro moderní formy otroctví Tomoja Obokata.
Uvedené programy sice podle něj mohou zlepšit postavení Ujgurů na trhu práce, vykazují ale nadměrnou kontrolou účastníků, používání fyzického násilí či zacházení narušující lidskou důstojnost. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Mnoho prvků nasvědčuje tomu, že Ujgurové v programech musejí vykonávat nucenou práci, tvrdí expert. Ačkoliv samotné programy mohou vést k lepšímu pracovnímu uplatnění a k růstu příjmů příslušníků této menšiny, tak podmínky, ve kterých se uskutečňují, mohou představovat až zotročení, což je zločin proti lidskosti, uvedl expert OSN.
Obokata zmiňuje nadměrnou kontrolu členů programu, omezování jejich svobody pohybu, výhrůžky, fyzické a sexuální násilí či zacházení v rozporu s lidskou důstojností, kterým Ujguři v programech čelí. Obokata rovněž vyzval k další a podrobnější analýze podmínek, kterým členové muslimské menšiny čelí.
Obokata je expert OSN na moderní otroctví. Podmínky pracovních a rekvalifikačních programů pro Ujgury v čínské oblasti Sin-ťiang analyzoval na základě zpráv organizací na ochranu lidských práv a univerzit, vládních dokumentů a svědectví účastníků. Ve své zprávě hodnotil rekvalifikační a pracovní centra, ve kterých úřady drží Ujgury, a také program na snížení chudoby v oblasti, který počítá s přesunem málo kvalifikované pracovní síly do jiných čínských oblastí.
Čínskou správu oblasti Sin-ťiang a přístup úřadů k menšině Ujgurů dlouhodobě kritizují západní vlády a organizace na ochranu lidských práv. Například Spojené státy a některé další země počínání Pekingu označily za genocidu. Často kritizované jsou právě pracovní tábory, kde se podle čínských úřadů provádí rekvalifikace a zvyšování pracovních dovedností Ujgurů.
V květnu oblast Sin-ťiang navštívila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která Čínu vyzvala, aby se vyvarovala v zacházení s Ujgury despotickým opatřením. Podle britských médiích neměla Bacheletová možnost mluvit se zadržovanými Ujgury ani jejich příbuznými.
Zvláštní zpravodajové jsou nezávislými odborníky, které do funkce dosazuje Rada OSN pro lidská práva. Jejich zprávy ale automaticky nevyjadřují oficiální postoj orgánu.
Témata: OSN (Organizace spojených národů), Čína, Ujgurové
Související
19. listopadu 2024 20:00
19. listopadu 2024 12:44
16. listopadu 2024 22:09
3. listopadu 2024 16:42
14. října 2024 16:05
2. října 2024 15:17