Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příští summit NATO se uskuteční 11. a 12. července, oznámil Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Příští summit Severoatlantické aliance, který bude hostit litevský Vilnius, se bude konat v termínu 11. a 12. července, oznámil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis doufá, že vrcholná schůzka se stane oslavou ukrajinského vítězství nad Ruskem, uvedl na twitteru.

Podle Stoltenberga bude summit příležitostí pro spojence dohodnout další posilování obranných a odstrašovacích schopností, zhodnotit navyšování armádních rozpočtů a pokračovat v podpoře Ukrajiny. "Čelíme nejsložitějším a nejvíce nepředvídatelným bezpečnostním podmínkám od studené války," uvedl generální tajemník v tiskové zprávě.

"Jsme hrdí na to, že budeme ve Vilniusu hostit summit NATO, který bude, doufáme, oslavou vítězství Ukrajiny," napsal v reakci šéf litevské diplomacie. Vyzval při tom spojence, aby "maximalizovali" podporu země, která od února čelí ruské invazi. "Také budeme tvrdě pracovat na tom, abychom přivítali Švédsko a Finsko coby plnohodnotné členy," uvedl Landsbergis.

Formální přizvání dvou skandinávských zemí do NATO bylo jedním z hlavních výsledků posledního summitu, který na konci června hostil Madrid. Přijetí nových členů zatím blokuje Turecko, které svůj souhlas podmiňuje kroky Švédska a Finska proti skupinám považovaným Ankarou za teroristické.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.