Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severoatlantická aliance plánuje největší cvičení od dob studené války

NATO
NATO
Foto: NATO

NATO, jehož členem je přes dvacet let také Česko, připravuje největší vojenské cvičení od dob studené války. Aliance chce v příštím roce shromáždit přes 40 tisíc vojáků, kteří budou nacvičovat reakci na případnou ruskou agresi proti některé z členských zemí uskupení.

Cvičení Steadfast Defender bude součástí snahy o transformaci NATO, kterou spustila plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, informoval deník Financial Times.

Manévry se mají uskutečnit na jaře příštího roku a jejich součástí bude přes 500 leteckých bojových misí, více než 50 lodí a přes 41 tisíc vojáků, uvedli alianční činitelé. Modelovat se bude scénář s nepřátelskou koalicí nazvanou Ocassus vedenou Ruskem. Počítá se i s účastí Švédska, ačkoliv ratifikace jeho členství v alianci nadále stojí na Turecku a Maďarsku.

Cvičení proběhne v Německu, Polsku a Pobaltí a bude odrazem nové tréninkové strategie, kdy aliance počítá se dvěma velkými cvičeními ročně namísto jednoho. NATO se chce připravovat také na teroristickou hrozbu mimo své hranice.

Generální tajemník Jens Stoltenberg uvedl loni v červnu, že aliance hodlá zvýšit počty v rámci pohotovostních jednotek ze 40 tisíc na více než 300 tisíc mužů. Lídři následně na letošním summitu v litevském Vilniusu schválili nové regionální obranné plány.

Na posílení východního křídla tlačí především pobaltské státy, v nichž jsou umístěny mnohonárodnostní prapory. Například Německo v červnu oznámilo, že v Litvě bude permanentně mít 4000 vojáků.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.