Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg potěšil Ukrajinu. Podle tajemníka se přiblížila NATO

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek řekl, že Ukrajina se v posledních letech přiblížila členství v alianci. Vyzval také k vytvoření rámce pro zajištění bezpečnosti Ukrajiny po konci války. Stoltenberg promluvil po jednání ministrů obrany NATO v Bruselu a před blížícím se summitem v Litvě.

Stoltenberg podle DW řekl, že panuje souhlas se vznikem rady NATO-Ukrajina, v níž by status Kyjeva byl rovnocenný s členskými státy aliance. "Všichni si uvědomujeme, že Ukrajina se v uplynulém desetiletí přiblížila NATO," řekl s tím, že dveře do aliance jsou otevřené a o členství Ukrajiny rozhodne jen ona sama společně s aliančními státy. "Rusko nemá veto," zdůraznil.

Generální tajemník se vyjádřil také k ruskému rozhodnutí rozmístit taktické jaderné zbraně v sousedním Bělorusku. Odsoudil přitom nebezpečnou rétoriku Moskvy a dodal, že NATO podle něj bere celou záležitost vážně.

Severoatlantická aliance přivítala aspirace Ukrajiny a Gruzie ohledně členství už na summitu v rumunské Bukurešti v dubnu 2008. Státy tehdy v deklaraci vyjádřily souhlas s tím, aby se obě země v budoucnu staly členy NATO. Gruzii napadlo Rusko ještě téhož roku, Ukrajině nejprve v roce 2014 anektovalo Krym a na konci loňského února přistoupilo k invazi na zbytek jejího území.

Očekávaný summit NATO v litevském Vilniusu se uskuteční ve dnech 11. a 12. července. K jeho hlavním tématům bude kromě potenciálního členství Ukrajiny v alianci patřit i pokračování vojenské podpory Kyjeva v rámci konfliktu se sousedním Ruskem.

Témata:  Jens Stoltenberg Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy