Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg z NATO podpořil ukrajinskou protiofenzivu

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vnímá, že ukrajinská armáda zaznamenává územní zisky během probíhající protiofenzivy. Kyjev potvrdil dobytí prvních několika obcí už o uplynulém víkendu. Podle Stoltenberga si tak přinejmenším vylepšuje vyjednavací pozici.

"Setkáváme se, zatímco Ukrajina podniká rozsáhlou protiofenzivu. Je ještě brzo, nevíme, zdali to bude bod obratu ve válce. Vidíme však, že Ukrajinci postupují a osvobozují další území," řekl Stoltenberg podle agentury Ukrinform na dnešní tiskové konferenci před setkáním ministrů obrany NATO.

Čím větší budou zisky ukrajinské armády, tím silnější bude Kyjev u jednacího stolu, zdůraznil generální tajemník aliance. "Bude pak pravděpodobnější, že si prezident Putin uvědomí, že nemůže na bojišti vyhrát, proto musí vyjednat mír," dodal.

Stoltenberg o průběhu ukrajinské protiofenzivy mluvil už po úterním jednání se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Zmínil, že evropské země poskytly Ukrajině vojenskou pomoc za desítky miliard. "Jsem extrémně vděčný za váš osobní závazek pokračovat v pomoci Ukrajině," řekl ministrovi zahraničí.

Probíhající ukrajinská protiofenziva je další fází konfliktu na Ukrajině, který vypukl 24. února loňského roku, kdy ruské vojenské jednotky vpadly do sousední země. Už o osm let dříve ale došlo k anexi poloostrova Krym.

Témata:  Jens Stoltenberg válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.