"Setkáváme se, zatímco Ukrajina podniká rozsáhlou protiofenzivu. Je ještě brzo, nevíme, zdali to bude bod obratu ve válce. Vidíme však, že Ukrajinci postupují a osvobozují další území," řekl Stoltenberg podle agentury Ukrinform na dnešní tiskové konferenci před setkáním ministrů obrany NATO.

Čím větší budou zisky ukrajinské armády, tím silnější bude Kyjev u jednacího stolu, zdůraznil generální tajemník aliance. "Bude pak pravděpodobnější, že si prezident Putin uvědomí, že nemůže na bojišti vyhrát, proto musí vyjednat mír," dodal.

Stoltenberg o průběhu ukrajinské protiofenzivy mluvil už po úterním jednání se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Zmínil, že evropské země poskytly Ukrajině vojenskou pomoc za desítky miliard. "Jsem extrémně vděčný za váš osobní závazek pokračovat v pomoci Ukrajině," řekl ministrovi zahraničí.

Probíhající ukrajinská protiofenziva je další fází konfliktu na Ukrajině, který vypukl 24. února loňského roku, kdy ruské vojenské jednotky vpadly do sousední země. Už o osm let dříve ale došlo k anexi poloostrova Krym.