Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Testy na covid pro cesty z Číny zavádí i Kanada či Austrálie, Německo vyčkává

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Austrálie či Kanada se během víkendu přidaly na rozšiřující se seznam zemí, které budou od cestujících z Číny vyžadovat negativní testy na koronavirus v souvislosti s uvolněním pandemických restrikcí v nejlidnatější zemi světa. Německo uvedlo, že situaci sleduje a vyčkává. Francie, která již opatření zavedla, naopak vyzvala další evropské země, aby se k ní připojily, uvedla dnes agentura Reuters.

Australské úřady dnes oznámily, že od 5. ledna budou muset všichni cestující z pevninské Číny, Hongkongu nebo Macaa předložit negativní test na covid-19 provedený maximálně dva dny před odletem. Kanada v sobotu informovala o podobných opatřeních, která rovněž vstoupí v platnost 5. ledna.

Maroko v sobotu oznámilo, že od 3. ledna zakáže vstup do země všem cestujícím přijíždějícím z Číny, nehledě na jejich národnost, aby zabránilo vlně nových nákaz.

Austrálie a Kanada se připojily k dalším zemím včetně USA, Indie, Japonska, Británie a několika dalších evropských států, které již zavedly přísnější opatření pro cestovatele z Číny. Peking, který uplatňoval politiku nulového covidu, v prosinci náhle zmírnil opatření, což vedlo k nárůstu nakažených. Od 8. ledna navíc budou uvolněna omezení na hranicích jak pro návštěvníky, tak pro Číňany, kteří chtějí vycestovat

Z evropských zemí oznámily plán vyžadovat negativní test od cestujících z Číny například Itálie, Španělsko, Francie či Británie. Paříž dnes vyzvala ostatní členy Evropské unie, aby opatření zavedly také.

"Francie bude prosazovat, aby tato metodika byla uplatňována v celé EU," řekl ministr zdravotnictví François Braun, když spolu s ministrem dopravy Clémentem Beaunem namátkově kontroloval přílety na letišti Charlese de Gaullea v Roissy u Paříže. Cestující z Číny musí ve Francii ode dneška předkládat negativní testy na koronavirus provedené méně než 48 hodin před odletem.

Navzdory tomu, že stále více zemí zavádí povinné testy pro cestující z Číny, německá vláda zatím vyčkává. "Situaci nadále pečlivě sledujeme a koordinujeme s našimi mezinárodními partnery," oznámilo dnes německé ministerstvo zdravotnictví.

Rovněž české úřady žádné zpřísnění pravidel pro cestující z Číny neoznámily; české ministerstvo zahraničí kvůli covidu dlouhodobě doporučuje zvážit cesty do Číny a cestovat pouze v nejnutnějších případech.

Filipínské ministerstvo zdravotnictví v sobotu oznámilo, že zintenzivní náhodné hraniční kontroly, zejména u cestujících z Číny.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.