Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina žádá o vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba
Foto: Facebook Dmytro Kuleba

Ukrajina vyzvala k vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN. Ukrajinské ministerstvo zahraničí to sdělilo ve svém dnešním prohlášení. Vyloučeno by mělo Rusko podle něj být i z celé organizace. Agentura AFP k tomu uvedla, že Kyjev nemá šanci požadavek prosadit, protože Rusko má v Radě bezpečnosti právo veta. Ukrajina se už více než deset měsíců brání ruské vojenské agresi.

"Ukrajina vyzývá členské státy OSN..., aby zbavily Ruskou federaci jejího statutu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a vyloučily ji z OSN jako celku," uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo.

Ministerstvo v prohlášení napsalo, že se nepostupovalo podle práva, když se Rusko v roce 1991 stalo členem OSN jako nástupnický stát po SSSR. Uvedlo, že legální cestou, tedy rozhodnutím Valného shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti, mohou o členství žádat mírumilovné státy. Takto o něj podle Kyjeva Rusko nepožádalo, na rozdíl od Česka a Slovenska po rozpadu Československa před 30 lety. Rusko tedy podle Kyjeva není právoplatným členem OSN, a i křeslo v Radě bezpečnosti tak zabírá nelegálně.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba už v neděli avizoval, že Kyjev vyzve k vyloučení Ruska z OSN. "Máme velmi jednoduchou otázku: má Rusko právo zůstat stálým členem Rady bezpečnosti OSN a být v OSN?" uvedl. "Máme přesvědčivou a odůvodněnou odpověď: ne, nemá," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci podle něj ale rozhovory odmítají.

Témata:  Dmytro Kuleba Rusko Ukrajina OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.